محققان می گویند؛ عفونت های ویروسی بر خطر آلزایمر تاثیر گذارند

به گزارش طب اصیل، محققان دانشگاه نورث وسترن شیکاگو دریافتند که سلول های ایمنی در خون افراد مبتلا به بیماری آلزایمر به صورت اپی ژنتیکی تغییر می کنند.

به گزارش طب اصیل به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، با عنایت به این که انتظار می رود نرخ بیماری آلزایمر افزایش یابد و هنوز درمانی برای این نوع زوال عقل وجود ندارد، یافتن راه های جدید برای درمان این بیماری در خط مقدم تحقیقات در چند سال قبل بوده است.
یافته های اخیر دانشگاه نورث وسترن نشان داده است سلول های ایمنی در خون افراد مبتلا به بیماری آلزایمر از نظر اپی ژنتیکی تغییر می کنند.
به گفته محققان، این تغییر به صورت بالقوه ناشی از یک عفونت ویروسی قبلی، آلاینده های محیطی یا سایر عوامل سبک زندگی است.
این تحقیق چندین ژن را نشان داد که امکان دارد اهداف درمانی برای دستکاری سیستم ایمنی محیطی بدن باشند. سیستم ایمنی محیطی، اصطلاحی است که برای توصیف پاسخ های ایمنی که در خارج از مغز اتفاق می افتد استفاده می شود.
به گفته دکتر «دیوید گیت»، استادیار عصب شناسی در دانشکده پزشکی فاینبرگ دانشگاه نورث وسترن و مسئول این مطالعه، «شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان داده است سیستم ایمنی محیطی در بیماری آلزایمر نقش دارد.»
دکتر گیت در ادامه اضافه کرد: «در سالهای اخیر، ما نشان داده ایم که سلول های ایمنی مایع مغزی نخاعی – مایعی که در داخل و اطراف مغز جریان دارد – به صورت کلونی گسترش یافته و فعال می شوند. این بدان معناست که آنها قبلاً به شکلی از محرک های ایمنی پاسخ داده اند.»
تحقیقات قبلی سیستم ایمنی محیطی را با بیماری های تخریب کننده عصبی مرتبط کرده است و مطالعات نشان داده اند که مابین انواع سلول های ایمنی محیطی و شناخت، ساختار مغز و صدمه شناسی بیماری آلزایمر ارتباط وجود دارد.
برای این مطالعه، محققان به این مورد پرداختند که آیا امکان دارد تغییرات اپی ژنتیکی در سیستم ایمنی بیماران مبتلا به آلزایمر وجود داشته باشد که سبب انتقال این تغییرات به مایع مغزی نخاعی و مغز شود.
گیت توضیح داد: «اپی ژنتیک اساساً منعکس کننده تغییرات DNA ما است که در گذشته رخ داده است. تأثیرات زیادی بر روی اپی ژنتیک، مانند محیط، آلاینده ها، عفونت های ویروسی، عوامل سبک زندگی و رفتارها وجود دارد. این امکان وجود دارد که این تأثیرات به صورت هماهنگ یا به صورت جداگانه برای ترویج التهابی که فرد را در معرض خطر ابتلاء به بیماری آلزایمر قرار می دهد، عمل کند.»
دکتر گیت و تیمش سلول های ایمنی را از نمونه های خون محیطی گرفته شده از افراد مبتلا به بیماری آلزایمر بررسی کردند. در مقایسه با افراد سالم، محققان دریافتند که هر نوع سلول ایمنی در شرکت کنندگان مبتلا به بیماری آلزایمر دارای تغییرات اپی ژنتیکی است که با کروماتین باز نشان داده می شود.
دکتر گیت توضیح داد: «تغییرات اپی ژنتیکی نحوه ترجمه ژن های ما به پروتئین را تغییر می دهد. در این مطالعه، ما یک تغییر اپی ژنتیکی را در ژنی مشاهده کردیم که پروتئین CXCR۳ را کد می کند. CXCR۳ یک گیرنده سیگنال در سطح سلول های ایمنی به نام سلول های T است. این گیرنده اساساً بعنوان یک آنتن عمل می کند که به اعتقاد ما به آنها اجازه می دهد تا سیگنال های ترافیکی ارسال شده توسط مغز آلزایمر را دریافت نمایند.»
محققان همینطور تغییرات اپی ژنتیکی را در نوعی از گلبول های سفید خون به نام مونوسیت ها کشف کردند.
مونوسیت ها برای دفاع ایمنی بسیار مهم هستند. آنها پروتئین های التهابی ترشح می کنند که از بدن در صورت عفونت محافظت می کند.
گیت اظهار داشت: «در این مطالعه، ما متوجه شدیم که تغییرات اپی ژنتیکی در ژن هایی وجود دارد که این پروتئین های التهابی را کد می کنند. این مهم می باشد چونکه می تواند نشان دهد که بیماران مبتلا به آلزایمر سیستم ایمنی پیش التهابی بارزتری دارند.»
او افزود: «با این حال، در دهه گذشته، ما به این حقیقت پی برده ایم که عفونت های ویروسی یک عامل خطر برای ایجاد زوال عقل مانند بیماری آلزایمر هستند.»
گیت اضافه کرد: «اگرچه داده های ما شواهدی عرضه نمی دهند که تغییرات اپی ژنتیکی در سیستم ایمنی بیماران مبتلا به آلزایمر به علت عفونت های ویروسی بوجود آمده است، اما این مطمئناً یک احتمال مهم می باشد. در این سناریو، عفونت های ویروسی پاسخ های التهابی را در طول زندگی می افزایند که خطر ابتلاء به بیماری آلزایمر را از راه مکانیسم هایی که ما هنوز درک نکرده ایم، بالا می برد.»
دکتر گیت اضافه کرد: «هدف نهایی ما طراحی سلول درمانی برای بیماری آلزایمر است. با استفاده از اطلاعات این مطالعه، می توانیم به صورت بالقوه ژن هایی را که حاوی تغییرات اپی ژنتیکی هستند، هدف قرار دهیم.»

منبع: