محققان چینی می گویند؛ تغییرات اقلیمی ممکن است موجب افزایش مرگ های سکته ای شود

طب اصیل: یک مطالعه جدید ادعا می کند که نوسانات شدید آب و هوا ناشی از تغییرات آب و هوایی می تواند در افزایش مرگ و میر ناشی از سکته مغزی نقش داشته باشد.

به گزارش طب اصیل به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، پژوهشگران گزارش دادند که یخبندان ها و امواج گرمایی شدید سالانه با بیش از نیم میلیون مرگ در سالهای اخیر مرتبط می باشد.
«کوان چنگ»، محقق ارشد از دانشگاه مرکزی جنوبی در چانگشا چین، اظهار داشت: «تغییرات چشم گیر دما در سالهای اخیر بر سلامت انسان تأثیر گذاشته و موجب نگرانی گسترده شده است».
چنگ در ادامه اضافه کرد: «مطالعه ما نشان داد که این تغییر دما ممکنست بار سکته مغزی را در سرتاسر جهان افزایش دهد، خصوصاً در جمعیت های مسن تر و مناطقی که نابرابری های مراقبت های بهداشتی بیشتری دارند.»
به گفته پژوهشگران، خصوصاً جبهه های سرد شدید با سکته های مغزی بیشتر مرتبط می باشد.
به گفته پژوهشگران، نوسانات دمایی بیش از اندازه بالا یا خیلی پایین، می تواند خطر سکته مغزی را در افراد افزایش دهد.
دمای پایین موجب انقباض رگ های خونی فرد و افزایش فشار خون می شود. فشار خون بالا یک عامل خطر اولیه برای سکته مغزی است.
از سوی دیگر، دمای بالاتر می تواند موجب کم آبی بدن شود که سبب ضخیم شدن و کُندی جریان خون می شود؛ عواملی که با سکته مغزی نیز مرتبط هستند.
برای این مطالعه، این تیم به بررسی سه دهه سوابق سلامت بیش از ۲۰۰ کشور و منطقه پرداخت و مرگ ناشی از سکته مغزی را با دمای محلی در آن زمان مقایسه کرد.
محققان تخمین می زنند که بیش از ۵۲۱۰۰۰ مرگ ناشی از سکته مغزی در سال ۲۰۱۹ مربوط به دمای بسیار پایین یا بسیار بالا بوده است.
نتایج نشان میدهد که جبهه های سرد با بیش از ۴۷۴۰۰۰ نفر از این مرگ ها مرتبط بوده است.
به گفته پژوهشگران، میزان مرگ و میر ناشی از سکته مغزی در رابطه با تغییرات دما ۷.۷ مرگ در هر ۱۰۰۰۰۰ نفر برای مردان و ۵.۹ در هر ۱۰۰۰۰۰ برای زنان بود.
آسیای مرکزی منطقه ای با بالاترین نرخ مرگ و میر ناشی از سکته مغزی با ۱۸ در ۱۰۰۰۰۰ نفر بود.
چنگ اظهار داشت: «تحقیقات بیشتری برای تعیین تأثیر تغییر دما بر سکته مغزی و هدف یابی راهکار هایی برای رسیدگی به نابرابری های سلامت مورد نیاز است.»

منبع: