در گفت وگو با یک متخصص تشریح شد انواع چروک های پوستی، بوتاکس، آری یا خیر؟

طب اصیل: یک متخصص پوست و مو ضمن تشریح انواع چین وچروک های پوستی، درباره اما و اگرهای بوتاکس توضیحاتی عرضه داد.

دکتر همایون مژدهی آذر در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به انواع چین و چروک صورت و شیوه رفع آنها، اظهار داشت: چروک های صورت دارای انواع مختلفی است و هر کدام از آنها علت خاص خودش را دارد. بر همین مبنا هم برای چروک های صورت اقدامات پیشگیرانه، درمانی یا کنترلی انجام می گردد. بعنوان مثال برخی چین ها به دلیل حرکت عضلات تولید می شوند، مانند چین های ناحیه اخم یا لبخند یا چین های افقی پیشانی. همینطور برخی چین ها بر اثر تغییرات مربوط به آفتاب و تغییرات پوستی مربوط به مرور زمان و بالا رفتن سن تولید می شوند، مانند چین های ریز اطراف چشم. در عین حال فرآیند شل شدن پوست صورت هم سبب تشدید چین های عمیق ناحیه لبخند، آویزان شدن غبغب و شل شدن پوست ناحیه زیر فک می گردد.

وی با اشاره به اینکه در بعضی از چین ها هم مجموعه ای از این عوامل دست به دست هم می دهند، اضافه کرد: بهترین رویکرد برای کنترل و بهبود این چین وچروک ها رجوع به افرادی است که این علت ها را می شناسند، از نظر علمی دارای صلاحیت بوده و از جانب وزارت بهداشت تایید شده اند. این افراد می توانند علت بروز چین ها را تعیین کرده و بهترین راهکار را برای کنترل یا رفع آنها به رجوع کننده ارائه نمایند که گاهی این راهکارها استفاده از یک روش است و گاهی چندین روش.
چگونه چروک های پوستی را رفع کنیم؟
این متخصص پوست و مو با اشاره به اینکه روش های متعددی برای رفع چروک های صورت وجود دارد، اظهار داشت: در چین های حرکتی ما از موادی استفاده می نماییم که این حرکت را می کاهد یا کاملا متوقف می کند. همچون این روش ها می توان به استفاده از فرآورده ای با عنوان سم میکروب بوتولینوم اشاره نمود که در بازار با نام های تجاری مختلف وجود دارد. این فرآورده در داخل عضلات ناحیه مربوطه تزریق می گردد که تکنیک، مقدار تزریق و شرایط تزریق آن مشخص است و بویژه متخصصین پوست در این زمینه تجربه کافی دارند و زمانیکه پزشک تشخیص می دهد که ناحیه چین عمیق بیشتر حرکتی است، می توان از آن بهره برد.
بوتاکس چیست؟
مژدهی آذر با اشاره به اصطلاح اشتباهی که در ایران برای تزریق بوتولینوم به کار برده می شود، اظهار داشت: این اقدام اصطلاحا در ایران بوتاکس گفته می شود، اما بوتاکس نام تجارتی فرآورده ای است که در آمریکا تولید شده است، اما در ایران وجود ندارد و اگر در ایران فرآورده ای تحت عنوان بوتاکس باشد، یا قاچاق است و یا تقلبی. البته مردم این اقدام را با نام بوتاکس می شناسند، اما این اصطلاح اشکال دارد. ما که در این حوزه هستیم می دانیم که موارد داروهایی که به صورت قاچاق از مبادی غیر رسمی وارد کشور شده، در بازار وجود دارد و با قیمت های پایین تر مصرف می شوند و حتی افرادی آن را توزیع می کنند و با استفاده از بروشور و اس ام اس تبلیغ می شود، اما این فرآورده قاچاق است و وزارت بهداشت باید در این زمینه نظارت و برخورد لازم را انجام دهد.
از حساسیت های پوستی تا مرگ
وی ادامه داد: معتقدم که افزایش آگاهی مردم، آموزش به پزشکان و آگاهی مردم از مسائل و مشکلات جنس قاچاق برای کنترل مصرف این نوع از فرآورده ها موثر است. مردم باید بدانند که داروی قاچاق استانداردهای لازم را کسب نکرده، شرایط نگهداری آن مشخص نمی باشد و معلوم نیست چقدر ماده استاندارد در آن وجود دارد. فکر می کنم عدم آگاهی و اطلاع مردم درباره عوارضی که استفاده از این مواد قاچاق می تواند داشته باشد، به بیماران صدمه می زند و باید اطلاع رسانی شود تا خود مردم نسبت به این مسائل حساس شوند. بویژه که اختلاف قیمت جنس قاچاق با جنس اصلی زیاد است و این اختلاف قیمت انگیزه بوجود می آورد.

مژدهی آذر تصریح کرد: اگر دارو استاندارد نباشد، تاریخ مصرف گذشته باشد و حجم آن معلوم نباشد، می تواند منجر به صدمه های جدی به سلامت فردی شود که از این مواد بهره برده است. حتی گاهی این عوارض کشنده است و یا بیمار را از کار می اندازد و گاهی هم بیماران برای رفع عوارض ناشی از استفاده از مواد غیر استاندارد باید هزینه های اضافی را انجام دهد. از طرفی فردی که این اقدامات را انجام می دهد باید پزشک باشد. متاسفانه هم اکنون می بینیم که این اقدامات در آرایشگاه ها و مکان های غیربهداشتی که کنترلی رویشان وجود ندارد، انجام می گردد. عوارض این مورد شامل حساسیت های دارویی، افتادگی پلک، ابرو، واکنش های حساسیتی شدید، تغییر شکل هایی که مدت ها گریبانگیر فرد است، عوارضی که می تواند چندین سال بیمار را درگیر کند، اضطراب در فرد و خانواده، هزینه های زیاد و حتی مرگ را به دنبال داشته باشد.

این متخصص پوست و مو ادامه داد: از آنجایی که مردم از این موضوعات اطلاع ندارند و از عوارض چنین اقداماتی هم آگاه نیستند، در زمان بروز این عوارض سرگردان می شوند. از طرفی فردی که این اقدام را انجام می دهد باید صلاحیت داشته باشد. همانطور که تجویز عینک باید از جانب چشم پزشک تشخیص داده شود، عمل تزریق برای از بین بردن چین و چروک هم باید فرد صلاحیت دار آن که در ایران متخصصین پوست یا متخصصینی که وزارت بهداشت تایید کرده، هستند، با تابلو و نام مشخص، صورت گیرد. پس از انجام این اقدامات از جانب فردی دارای صلاحیت، پزشک بیمار را تحت نظر می گیرد و اگر مورد خاصی بود به آن رسیدگی می گردد و تغییرات لازم برای فرد انجام می گردد.

مژدهی آذر با اشاره به اینکه رایج ترین تغییرات ناشی از انجام این اقدام تغییر در چین و چروک های عمیق صورت است، اظهار داشت: این اقدام برای اهدافی مانند کنترل تعریق زیر بغل یا کف دست، رفع چین های ناحیه گردن و… انجام می گردد. ازاین رو سفارش می کنم که مردم برای اطمینان از استاندارد بودن دارو و انجام درست این تغییرات با کمترین میزان آسیب، باید به افراد دارای صلاحیت رجوع کنند. زیرا آن فرد به علت صلاحیت ها و چارچوب هایی که وزارت بهداشت برایش تعیین کرده است، بهترین دارو را انتخاب می کند.
چرایی اختلاف قیمت تزریق بوتولینوم در مراکز مختلف
وی درباره دلیل اختلاف قیمت های تزریق بوتولینوم در مراکز مختلف هم اظهار داشت: قیمت داروها از جانب شرکت ها تعیین می گردد و بخشی از این اختلاف قیمت ها به علت هزینه هایی است که هر مرکزی بابت تزریق متقبل می گردد. از طرفی برخی هزینه های اضافی بستگی به مکان این مراکز دارد. بعنوان مثال اجاره مطب در مناطق پایین یا بالای تهران متفاوت می باشد. از جانب دیگر باید توجه کرد که تزریق بوتولینوم که از جانب وزارت بهداشت تایید شده حدودا طیف قیمتی ثابتی دارند و داروی آن حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان محاسبه می شود، اما داروهای قاچاق و غیرقانونی ارزان تر عرضه می گردد و این هم موضوعی است که سبب می گردد اختلاف قیمت در این زمینه وجود داشته باشد. گاهی می بینیم که برخی بیماران از گران بودن این خدمات در مراکز معتبر گلایه مندند، اما باید بدانیم از آنجایی که این مراکز از داروی قاچاق و غیر استاندارد استفاده نمی کنند، هزینه هایشان هم افزایش می یابد. به هر حال این مورد وجود دارد و باید ریشه ای این مساله را حل نماییم.

این متخصص پوست و مو درباره زمان تجدید تزریق بوتولینوم، اظهار داشت: این ماده نباید با فاصله های کمتر از سه ماه تزریق شود و پس از سه ماه می توان آن را تجدید کرد، اما معمولا در فواصل چهار الی شش ماه یکبار مجددا تزریق می گردد. به تازگی گفته می گردد که این ماده برای جوان سازی و تغییر جنس پوست هم تاثیر دارد.

مژدهی آذر در ادامه صحبت هایش به انواع دیگر چین و چروک ها اشاره و اظهار نمود: برای چین های پوستی که فقط پوست را درگیر کرده و حرکت ندارد، میتوانیم از تکنیک هایی مانند انواع لایه برداری استفاده نماییم. لایه برداری امکان دارد به وسیله مواد شیمیایی باشد که اصطلاحا پیلینگ گفته می گردد. در این روش با استفاده از موادی چون اسیدهای میوه این اقدام انجام می گردد. همینطور لایه برداری های فیزیکی هم با استفاده از تراش پوست با استفاده از مواد ساینده خاص است و تکنیک های لایه برداری حرارتی مانند لیزر هم وجود دارد. این اقدامات برای تغییرات پوستی و چین هایی که صرفا پوست را درگیر کرده و معمولا سطحی ترند استفاده می شوند.

وی همینطور اظهار داشت: در بعضی موارد برای چین هایی که در اثر شلی صورت ناشی از افزایش سن یا آفتاب تولید می شوند، از تکینک هایی که پوست را سفت می کنند استفاده می نماییم. همچون این تکنیک ها می توان به RF اشاره نمود. به تازگی هم از تکنیک هایی مانند نخ های مخصوص استفاده می گردد که این افتادگی را تا حدی جبران کنند. این نخ ها در پوست قرار می گیرند و با استفاده از این اقدام چین ناشی از شلی پوست تا حدی جبران می گردد.