از پیازا پلازا تا مشروط شدن صادرات دارو

طب اصیل: نسخه ای شفابخش برای سکته مغزی، پیش بینی ایران پربارش در پاییز ۹۷، ممنوعیت صادرات دارو و تجهیزات پزشکی، ماجرای افغانی کشی ها، توقف فرآیند انتخاب شهردار تهران، پیازا و پلازا در مدیریت های شهری مهمترین اخبار اداره اجتماعی ایسنا در روز شنبه (۱۲ آبان ماه) است.

به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، اداره اخبار اجتماعی ایسنا، امروز (شنبه ۱۲ آبان)، ۵۶ خبر و گزارش منتشر نموده است که بعضی از مهمترین آن ها به همراه تیتر و لینک در زیر می آید:

نسخه ای شفابخش برای دومین علت مرگ ایرانیان

سکته مغزی دومین علت مرگ و نخستین عامل ناتوان کننده افراد بالغ کشور است و برآورد می گردد سالانه نزدیک به ۲۰۰ هزار مورد سکته مغزی در کشورمان رخ دهد این درحالیست که سکته مغزی همچون سایر بیماری های غیرواگیر قابل پیشگیری است و می توان با تغییر سبک زندگی، روی آوردن به تغذیه سالم و… از دام آن گریخت. بر همین مبنا درمان سکته های حاد مغزی در هفت روز هفته و ۲۴ ساعت شبانه روز با عنوان برنامه کشوری “۷۲۴” در ۵۴ مرکز درمانی دانشگاهی کلید خورد.

مسعود مهرپور- فوق تخصص عروق مغزی و دبیر برنامه کشوری درمان سکته های حاد مغزی ۷۲۴- درباره روند شکل گیری، اجرا و چالش های پیش روی این برنامه با اشاره به اینکه کُدی تحت عنوان کد «سما» بعنوان مشخصه سکته های حاد مغزی بوجود آمده است، می گوید: با فعال شدن این کد بیماران سکته مغزی مستقیما به بیمارستان هایی که امکانات درمان سکته مغزی را دارند، منتقل می شوند تا زمان را برای درمان آنها از دست ندهیم. هم اکنون در تهران هشت مرکز بیمارستانی دانشگاهی در نقاط مختلف شهر پیش بینی کرده ایم و همینطور اعلام کردیم که در استان ها هم حداقل یک بیمارستان اصلی این امکانات را داشته باشد به صورتی که حدود ۵۴ مرکز در کشور برای درمان سکته های حاد مغزی اقدام می کنند و خوشبختانه خیلی از استان ها هم تعداد بیمارستان هایشان را افزایش داده اند.

کاهش قیمت یک داروی پرمصرف بیماران پیوند کلیه

داریوش آرمان – مدیرعامل انجمن پشتیبانی از بیماران کلیوی – در گفت وگو با ایسنا از کاهش قیمت یک داروی پرمصرف بیماران پیوند کلیه اطلاع داد و اظهار داشت: امیدواریم شرکت زهراوی که تولیدکننده داروی سل سپت است هم قیمت پایه دارویش را پایین آورد.

وی افزود: خبر خوشی برای بیماران پیوند کلیه داریم و آن این است که پس از رایزنی های انجمن پشتیبانی از بیمارن کلیوی با مسئولان وزارت بهداشت و دستوری که وزیر بهداشت داد، قیمت یکی از داروهای پرمصرف پیوند کلیه به نام «مایفورتیک» طبق قولی که به ما داده شده از این هفته و طی یکی – دو روز آینده عملیاتی می گردد به قیمت قبل بازمی گردد. این دارو مشابه داروی سِل سِپت است و یک برند بسیار معتبر در دنیاست. قیمت این دارو برای بیماران حدود ۱۰۰۰ تومان افزایش پیدا کرده بود که هم اکنون با عنایت به برنامه ریزی های انجام شده قرار شد از این هفته قیمت دارو کاهش پیدا کند.

صادرات دارو و تجهیزات پزشکی ممنوع شد

کیانوش جهانپور- سخنگوی سازمان غذا و دارو – در گفت وگو با ایسنا اظهارکرد: صادرات هر نوع دارو و تجهیزات پزشکی بدون دریافت مجوز از سازمان غذا و دارو ممنوع گردید.

وی تصریح کرد: با عنایت به شرایط فعلی اقتصادی و تخصیص ارز دولتی به حوزه مواد اولیه دارو و تجهیزات ضروری پزشکی هر گونه صادرات در این حوزه ها منوط به دریافت مجوز اداره کل مربوطه از سازمان غذا و دارو است.

پاییز ایران «پربارش» پیش بینی شد

ایمان بابائیان – رئیس پژوهشکده اقلیم شناسی – در گفت وگو با ایسنا اظهار داشت: بارش های کشور در پاییز سال جاری نسبت به میانگین بلندمدت بیشتر است.

وی اضافه کرد: در پاییز امسال افزایش بارش در دو سوم شمالی کشور بخصوص در استان های حاشیه زاگرس مرکزی و شمالی، شمال غرب، شمال شرق و استان های ساحلی خزر نسبت به سایر نواحی آشکارتر خواهد بود.

امسال به جای تعطیلی مدارس، فعالیت های آلاینده را متوقف می کنیم

کیومرث کلانتری – مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران – در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه امسال ۷۲ ساعت پیش از اضطراری شدن آلودگی هوا اقدامات کنترلی را شروع می نماییم، اظهار داشت: می خواهیم در شش ماه دوم سال جاری به جای تعطیلی مدارس، فعالیت های آلاینده را متوقف نماییم و کمتر دنبال متوقف کردن امور روزمره شهروندان و دانش آموزان باشیم.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه امسال برای رفع معضل آلودگی هوا در تهران، شهرداری و محیط زیست همکاری خوبی با یکدیگر دارند، اظهار نمود: بازسازی و توسعه ایستگاه های سنجش آلایندگی تهران در دستور کار قرار گرفته است. بخشی از ایستگاه های سنجش آلایندگی باید تعمیر و مجهز شوند و در بعضی شهرستان های استان تهران لازم است که ایستگاه های جدیدی تولید نماییم.

پیازا، پلازا چیست؟

واژه اسپانیایی «پلازا» به محلی اطلاق می گردد که ضمن غلبه عنصر پیاده بر سواره، محلی برای گردهمایی، دیدارهای روزمره، تعاملات اجتماعی و برگزاری مراسم و آیین ها فرهنگی و مذهبی و یا به شکلی پاتوق باشد. واژه ای که بنابر نظر کارشناسان همان «میدان» در فرهنگ وادبیات فارسی است و بایستی به جای بازی با واژگان به ماهیت مبحث توجه گردد. چندی قبل رییس کمیته معماری شورای شهر تهران در یکی از جلسات شورای شهر گفته بود که توسعه پلازاهای شهر تهران چندان در لایحه برنامه پنج ساله سوم شهرداری تهران مورد توجه قرار نگرفته است و جای خالی پلازاهای شهری در این لایحه احساس می گردد.

احسان رنجبر-عضو هیئت علمی گروه شهرسازی دانشگاه تربیت مدرس تهران – در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اینکه واژه پلازا در ادبیات شهرداری تهران از زمان پروژه میدان ولیعصر به صورت جدی سر زبان ها افتاد، اظهارکرد: استفاده از واژه پلازا در این پروژه ناآگاهانه انجام شد چون که معادل فارسی پلازا در فرهنگ ایرانی همان «میدان» و «میدانچه» است. در نتیجه محصول شکل گرفته در میدان ولیعصر نه پلازای غربی است نه میدانچه ایرانی. کلمه پلازا ریشه اسپانیایی دارد و مکانی است برای جمع شدن، گردهمایی، دیدارهای روزمره و تعاملات اجتماعی. ماهیت این فضا سکون است یعنی جایی برای درنگ و نشستن.

این عضو هیات علمی دانشگاه پیدایش پلازا را همزمان با اولین دوره های تاریخ شهرنشینی دانست و اظهار داشت: نمونه های مرجع و شاخص پلازاهای اروپایی در قرون وسطی شکل گرفته و پس از آن در دوره های بعدی چون رنسانس و…تکامل یافته است و بنا بر ادبیات و فرهنگ آن شهر، نامی بر روی آن گذاشته شد به صورتی که در اسپانیا پلازا، در ایتالیا پیازا و در ادبیات ما هم میدان و میدانچه است و از مصادیق شاخص این فضاها در سه کشور ایران، ایتالیا و اسپانیا می توان به پیازا کامپو در سیه نا ایتالیا (Piazza del Campo )، پلازا مایور در مادرید اسپانیا(Plaza Mayor) و میدان نقش جهان در ایران اشاره نمود.

توقف فرآیند انتخاب شهردار تهران در شورای شهر

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران از توقف فرایند انتخاب شهردار تهران در شورا تا زمان تعیین تکلیف طرح استفساریه مستثنی شدن شهرداران از قانون منع به کارگیری بازنشستگان در مجلس شورای اسلامی اطلاع داد.

پس از اینکه سازمان اداری و استخدامی کشوری روز گذشته در نامه ای خطاب به محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران از ۲۸ کاندیدای شهرداری تهران که اعضای شورای شهر انتخاب کرده بودند ۱۲ تن را واجد شرایط شغلی و غیر بازنشسته برای شهرداری دانستند امروز بامداد شنبه اعضای شورا در جلسه هم اندیشی مقرر است از این ۱۲ نفر ۵ نفر را بعنوان کاندیدای شهرداری تهران معرفی کنند که علی اعطا – سخنگوی شورای شهر تهران – بعد از این جلسه در جمع خبرنگاران حاضر شد و از توقف فرایند انتخاب شهردار تهران اطلاع داد.

وی افزود: طبق برنامه زمان بندی که قبل از این اعلام شده بود مقرر شده بود که امروز پنج نفری که مقرر است بعنوان کاندیدای شهرداری تهران به صحن بیایند و برنامه هایشان را عرضه کنند، معرفی نماییم اما ظرف سه روز گذشته پیشنهادی از جانب برخی اعضا عرضه شد که باعث تعویق این فرایند شد.

تمدید ۳ماهه قرارداد بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری

مهدی ریاحی فر – مدیرعامل شرکت بیمه تکمیلی آتیه سازان حافظ – در نشستی خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه صندوق بازنشستگی کشوری برای سه ماه و آموزش و پرورش برای یک ماه قراردادشان را تمدید کرده اند، اظهار داشت: اگر این دو نهاد بخواهند بیمه تکمیلی خویش را صندوقی ادامه دهند فقط ما هستیم و با ما می توانند عقد قرارداد کنند اما اگر بخواهند وارد امر بیمه گری شوند باید مناقصه صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه آتیه سازان حافظ صد در صد متعلق به سازمان بیمه سلامت است و به باعث مصوبه هیئت وزیران در سال ۸۲ جزو شرکت های مادرتخصصی بیمه سلامت شناخته شد اظهار داشت: طبق ماده ۶ بیمه خدمات همگانی گفته شده همه شرکت های بیمه مجاز هستند در امور بیمه درمانی مکمل و مضاعف مشارکت و مداخله کنند.

قانون منع به کارگیری بازنشستگان صراحتی در به کارگیری جوانان ندارد

محمدمهدی تندگویان – معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان- در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اینکه قانون منع به کارگیری بازنشستگان صراحتی در به کارگیری جوانان ندارد اما هدف قانونگذار تولید تحولی در این حوزه بوده است، اظهار داشت: اگر قرار باشد فردی که سال ها در منصبی دولتی مشغول به کار بوده است اما هنوز بازنشسته نشده را جایگزین فردی با «شرایط سنی» مشابه نماییم، تحولی رخ نخواهد داد.

وی اضافه کرد: با این شیوه جایگزینی، به صورتی که جوانان در پست های اجرایی قرار نگیرند دیگر نیازی به وضع قانون جدید نداشتیم. ازاین رو انتظار داریم افرادی که در آستانه بازنشستگی قرار دارند یا در مدت کمی به این سن می رسند را جایگزین افراد بازنشسته فعلی نکنند. هم اکنون نه درشهرداری، نه استانداران بازنشسته و نه حتی چهار وزیری که تغییر کردند اراده ای برای به کارگیری جوانان دیده نمی گردد این درحالیست که انتظار داشتیم دولت با رویکرد جوانگرایی افرادی مانند آقای جهرمی را بعنوان وزرای جدید معرفی کنند.

احیای سازمان سمپاد تا سال آینده

فاطمه مهاجرانی – رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش پژوهان جوان – در گفت وگو با ایسنا با اشاره به تصویب کامل اساسنامه سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان اظهار داشت که خوش بین هستیم سال بعد سازمان سمپاد احیا شود.

وی درباره احیای سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان اظهار نمود: بخشی از اساسنامه سازمان پیش از سفر رئیس جمهوری به نیویورک تصویب شده بود و مابقی هم در جلسه ۲۰ مهر ماه به تصویب رسید و بدین سان در دوجلسه اساسنامه سازمان سمپاد به صورت کامل تصویب گردید و به این معناست که سازمان سمپاد احیا خواهد شد.

ارسال پیامک پرداخت وجه به اولیای دانش آموزان

منصور مجاوری – مشاور وزیر آموزش و پرورش – در مراسم افتتاح سامانه حساب یکپارچه مدارس از استقرار حساب یکپارچه در ۸۵ هزار مدرسه تا آخر آبان اطلاع داد و اظهار داشت: اگر ولی دانش آموز به مدرسه برود و بابت هر هزینه فوق برنامه مبلغی بپردازد، «کد شناسه» خاصی به آن تعلق می گیرد و کاملا قابل رهگیری است و به محض واریز مبالغ، پیامکی برای اولیاء ارسال می گردد.

وی با اشاره به اینکه سامانه حساب یکپارچه مدارس به دلیل شفاف سازی منابع مالی عظیمی که وارد مدارس می گردد طراحی شده است، اظهار داشت: بدین سان هم سرانه های دولتی و هم واریزی های والدین مشمول حساب یکپارچه می شوند.

محدودیت ها و ممنوعیت های ترافیکی راهپیمایی ۱۳ آبان

با توجه به اینکه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ فردا، مراسم راهپیمایی سیزدهم آبان در مقابل لانه جاسوسی برگزار می شود، تمهیدات ترافیکی برای این مراسم در نظر گرفته شده است و عوامل پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از ساعت ۶ بامداد تا خاتمه مراسم راهپیمایی و عادی شدن وضعیت ترافیکی در کلیه معابر پیرامون مسیرهای راهپیمایی و معابر منتهی به سفارت سابق آمریکا حضور دارند و نسبت به تسهیل عبور و مرور و جلوگیری از انسداد معابر در محدوده اجرای مراسم اقدام می کنند.

پلیس راهور تهران محدودیت ها و ممنوعیت های ترافیکی ویژه راهپیمایی ۱۳ آبان روز دانش آموز را شرح داد. بر این اساس در اطراف لانه جاسوسی محدودیت تردد وجود دارد که از ساعت ۸ بامداد فردا (۱۳ آبان) اعمال می گردد و طول خیابان طالقانی از سپهبد قرنی تا مفتح، طول خیابان ایران شهر از مقابل معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران به سمت جنوب، طول خیابان موسوی از تقاطع سمیه به سمت شمال، طول خیابان طالقانی از حافظ به سمت شرق و بهار به سمت غرب، خیابان سپهبد قرنی از میدان فردوسی به سمت شمال، خیابان نجات اللهی (ویلا) از انقلاب به سمت شمال و خیابان ایران شهر از کریم خان به سمت جنوب مشمول این محدودیت می شوند.

فهرست پربازدیدترین اخبار اداره اجتماعی ایسنا به شرح زیر است:

پاییز ایران «پربارش» پیش بینی شد

صادرات دارو و تجهیزات پزشکی ممنوع شد

توقف فرآیند انتخاب شهردار تهران در شورای شهر

افتتاح پل سبز زندگی و زیرگذر گیشا تا مهر ۹۸