سازمان انتقال خون ایران به کمپین جهانی نجات زینب پیوست

به گزارش طب اصیل به دنبال دستور مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران، جستجو در بانک های اطلاعاتی گروه های خون نادر ایران برای یافتن خون سازگار با زینب، کودک دو ساله ای که مبتلا به سرطان است، شروع شد.

به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، متعاقب فراخوان یک موسسه غیر انتفاعی در آمریکا، یک کمپین جهانی برای کمک به کودکی دو ساله به نام زینب موقال مبتلا به سرطان به جریان افتاده است. او برای درمان به اهدای گروه خونی بسیار کمیابی نیاز دارد. گروه خون این کودک یکی از نادرترین انواع گروه های خونی است و این مساله روند درمان او را با مشکل رو برو کرده است.

مسئولان این موسسه می گویند که تابحال حدود ۱۰۰۰ نفر آزمایش شده اند، اما فقط سه نفر از آنها گروه خون مناسب برای انتقال به زینب را دارا هستند. پزشکان می گویند برای درمان سرطان او حداقل به ۱۰ نفر اهدا کننده خون نیاز است. اوایل امسال پزشکان تشخیص دادند که زینب به بیماری نوروبلاستوما مبتلاست. این سرطان تهاجمی و بسیار نادر اغلب در نوزادان و کودکان خردسال دیده می گردد.

موسسه غیرانتفاعی “One Blood” که در حال جستجو برای یافتن اهدا کننده خون است می گوید که زینب در طول درمان سرطان نیاز به تزریق خون دارد. چیزی که زینب را از بقیه متفاوت کرده است، فقدان یک آنتی ژن به نام ” “Indina B”است که اغلب افراد عادی آنرا در گلبول های قرمز خود دارند.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان انتقال خون، فقط افرادی امکان دارد بتوانند اهدا کننده خون باشند که اصلیت پاکستانی، هندی یا ایرانی داشته باشند. یعنی هم پدر و هم مادرشان اهل این سه کشور باشد و گروه خونی آنها (O) یا (A) باشد. اما در این جمعیت ها هم فقط چهار درصد این افراد امکان دارد دارای خون بدون آنتی ژن “Indian B” باشند.