با تلاش محققان کشور صورت می گیرد تولید داروی ضد سرطان پوست از جلبک های جزیره قشم

به گزارش طب اصیل محققان پژوهشکده تکنولوژی های جدید دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استخراج ماده موثره نوعی جلبک، از آن در تولید داروی ضد سرطان پوست استفاده می نمایند.

نغمه عرب زاده از محققان این طرح در گفت وگو با ایسنا اظهار نمود: در مناطق جنوبی کشور مانند قشم گونه های مختلفی از جلبک ها وجود دارد که بعضی از آنها شناسایی نشده است، ولی بعضی از آنها از جانب بومیان منطقه شناسایی شده و مورد استفاده قرار گرفته اند.

وی افزود: بر این اساس در این مطالعات با همکاری دکتر سپیده کی پور متخصص زیست شناسی دریایی و بومیان منطقه دو گونه از جلبک های بومی جزیره قشم را شناسایی کردیم.

عرب زاده اشاره کرد: این دو گونه جلبک مورد مطالعه قرار گرفتند و با شناسایی ماده موثره آنها مبادرت به استخراج عصاره این جلبک ها کردیم.

این محقق خاطرنشان کرد: نتایج مطالعات ما نشان داد که مواد استخراج شده حاوی ترکیبات دارویی بسیار خوبی مانند ترکیبات ضد سرطان هستند.

عرب زاده با اشاره به اینکه در این مواد همینطور ترکیباتی برای بهبود بیماری های پوستی وجود دارد، خاطرنشان کرد: فاز دیگر مطالعات ما استفاده از این ماده موثره در تولید داروهای ضد سرطان و همینطور کاربرد آن در زخم پوش ها برای ترمیم زخم است.

به گفته این محقق، از عصاره این جلبک می توان در تولید داروهای ضد سرطان پوست بهره برد.