دبیر علمی کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران: ۲۵ درصد ایرانیان کبد چرب دارند

به گزارش طب اصیل دبیر سی امین کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران اظهار داشت: در حدود ۲۵ درصد از جمعیت کشور گرفتار عارضه کبد چرب هستند.

به گزارش طب اصیل به نقل از مهر، سید محمود اسحاق حسینی، بامداد سه شنبه در حاشیه برگزاری سی امین کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران که در مرکز همایش های رازی برگزار شد، از کبد چرب بعنوان یک معضل رو به افزایش در جامعه نام برد و اضافه کرد: کبد چرب بعنوان شایع ترین عامل بیماری های مزمن کبدی و هم سیروز در کشورهای پیشرفته مطرح است.
وی با اشاره به تغییر سبک زندگی و همینطور مصرف غذاهای آماده بعنوان یکی از علل افزایش چاقی در جوامع صنعتی تصریح کرد: متأسفانه در حدود ۶۰ درصد افراد جامعه ما هم گرفتار افزایش وزن هستند که این وضعیت امروزه علاوه بر شهرها در سطح روستاها هم مشاهده می شود.
اسحاق حسینی عدم تحرک فیزیکی، گرایش به زندگی ماشینی و … را بعنوان مهمترین معضل بروز و شیوع کبد چرب نام برد.
این متخصص بیماری های داخلی، کمبود ریزمغذی ها در برنامه غذایی افراد جامعه را یکی از علل افزایش کبد چرب دانست و اظهار داشت: خوشبختانه درصد کمی از افرادی که گرفتار کبد چرب هستند به سمت سیروز کشیده می شوند که البته در این موارد با تغییر روش تغذیه و فعالیت ورزشی می توان از سیروز ناشی از کبد چرب جلوگیری کرد.
دبیر علمی کنگره تصریح کرد: چنانچه نسبت به افزایش عارضه کبد چرب بی توجه باشیم در آینده شاهد شیوع سیروز ناشی از کبد چرب در جامعه خواهیم بود که این مساله در نهایت منجر به پیوند کبد خواهد شد.
وی تصریح کرد: مصرف کمتر چربی، مصرف گوشت سفید، ورزش، تغذیه مناسب و کنترل چربی خون و همینطور استفاده از ویتامین E و داروهای مناسب می تواند به درمان این بیماری کمک نماید.