ساخت ابزاری برای دویدن بدون ایجاد خستگی، راهکاری برای کمک به ورزشکاران مبتلا به سیاتیک

طب اصیل: پژوهشگران دانشگاه تهران به ساخت دستگاهی رسیدند که بدون نیاز به موتور و یا باتری و با ذخیره سازی انرژی، فرد را قادر می کند بدون احساس خستگی، مسافت طولانی را طی نماید و بگفته آنها این وسیله می تواند برای ورزشکاران مبتلا به دردهای سیاتیکی مؤثر باشد.
رضوان نصیری، دانشجوی دکتری دانشگاه تهران و مجری طرح در گفت و گو با ایسنا، گفت: در این طرح، موفق به ساخت اسکلت خارجی (exoskeletons) شدیم که با استفاده از فنر و بدون نیاز به موتور انرژی به دو پا منتقل می کند و قسمتی از انرژی ناشی از دویدن را در فنر ذخیره می کند. این امر سبب می شود که در زمان دویدن خستگی در طولانی مدت کم شود.
وی این اسکلت را قابل استفاده برای افراد دارای ناتوانی جسمی دانست و تصریح کرد: این دستگاه برای کاهش مصرف انرژی و به تأخیر انداختن خستگی در هنگام دویدن طراحی شده است و افراد می توانند یک مسیر طولانی را با خستگی کمتری بدوند یا با صرف انرژی مشخصی، با سرعت بیشتری گام بردارند.
نصیری، طراحی این سیستم را بر اساس اطلاعات جمع آوری شده از بدن انسان دانست و تصریح کرد: استفاده از این اسکلت به هنگام دویدن، مصرف انرژی فرد را کاهش خواهد داد که این امر به کاهش خستگی عضلات به خصوص در سرعت های بالا خواهد انجامید و برای گستره وسیعی از سرعت ها در هنگام دویدن کاربرد دارد؛ این در شرایطی است که سایر اسکلت های خارجی غیرفعال تنها برای دویدن یا راه رفتن و در سرعتی خاص کاربرد دارند.
این محقق ساختار این اسکلت خارجی را بدون هیچ نوع موتور، باتری و یا سیستم الکترونیکی ذکر کرد و افزود: این سیستم با یک فنر ورقه ای در ساختار خود قادر می باشد در هنگام دویدن، قسمتی از انرژی یکی از پاها را ذخیره کرده و به پای دیگر منتقل کند. بدین جهت این وسیله با استفاده از روش استاندارد مورد تائید مجامع علمی، سبب کاهش مصرف انرژی ۸ درصدی در هنگام دویدن می شود.
دانش آموخته دانشگاه تهران با اشاره به اینکه فنر ورقه ای این اسکلت خارجی، دو مفصل ران را به یکدیگر متصل می کند، افزود: این فنر ورقه ای با تبادل انرژی بین دو پا، از هدررفت انرژی جلوگیری کرده و انرژی در حال اتلاف در یک پا را به پای دیگر تزریق می کند.
نصیری، کاهش هزینه های ساخت نسبت به سایر نمونه اسکلت های خارجی را از دیگر مزایای این سیستم نام برد و اظهار داشت: هدف ما کاربرد این سیستم برای افراد دارای مشکل جسمانی است؛ چونکه انرژی کمی مصرف می کند، ضمن آنکه این افراد می توانند دویدن را تجربه کنند.
وی با اشاره به قابل استفاده بودن این سیستم برای ورزشکاران مبتلا به دردهای عضلانی و سیاتیکی، اشاره کرد: این دسته از ورزشکاران می توانند با استفاده از این اسکلت خارجی مبادرت به دویدن با درد کمتری کنند.
این طرح با هدایت دکتر مجید نیلی احمدآبادی عضو هیات علمی و با همکاری رضوان نصیری، ارژنگ احمدی و آرمین زارع دانش آموخته دانشگاه تهران اجرایی شد.

منبع: