بررسی تاثیر داروهای گیاهی در درمان فشار خون بالا

طب اصیل: پژوهشگران اعتقاد دارند که داروهای گیاهی می تواند در شیوه های درمانی فشار خون بالا در آینده به کار گرفته شوند.

به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، بشر از هزاران سال پیش از داروهای گیاهی بهره برده است. پژوهشگران همواره به دنبال روش های درمانی جایگزین بهتری هستند که آنان را بر آن داشته تا در مورد تاثیرات بعضی از این گیاهان بازبینی کنند.

در بررسی اخیر به مطالعه روی گیاهانی پرداخته شد که افراد به تاثیر آنها در درمان فشار خون بالا باور دارند. بااینکه رژیم غذایی و تغییر در سبک زندگی می تواند در کنترل فشار خون موثر باشد در بعضی از موارد مصرف دارو لازم است.

داروهای کاهنده فشار خون در بعضی از افراد اثربخشی لازم را دارد و می تواند با عوارض جانبی ناخوشایندی همراه باشد بنا بر این پژوهشگران به دنبال راهکارهای جدید برای مقابله با بیماری فشار خون بالا هستند.

گروهی از پژوهشگران آمریکایی به بررسی گروهی از گیاهان پرداختند که از سال ها قبل بعنوان درمانی برای فشار خون کاربرد داشته اند. آنان طیف گسترده ای از گیاهان همچون اسطوخودوس، عصاره دانه رازیانه، آویشن و بابونه را مورد بررسی قرار دادند.

این پژوهشگران در بررسی های خود مشخصه زیست فعالی را در تمامی عصاره های این گیاهان پیدا کردند. این مشخصه می تواند توضیح دهد چرا بعضی از گیاهان خاصیت کاهنده فشار خون دارند.

به گفته پژوهشگران این گیاهان کانال پتاسیم موسوم به KCNQ5 را فعال می کنند. این کانال پتاسیم در عضلات صاف عروقی وجود دارد. زمانی که عضلات صاف عروقی منقبض می شوند فشار خون افزوده می شود و هنگامی که این عضلات آرام باشند فشار خون کاسته می شود.

فعال شدن KCNQ5 به آرام سازی این ماهیچه ها کمک می نماید. بگفته پژوهشگران این شرایط می تواند توضیح دهد چرا بعضی از گیاهان دارویی فشار خون را پایین می آورند.

به گزارش طب اصیل به نقل از مدیکال نیوز تودی، پژوهشگران همین طور بررسی هایی روی انواع دیگری از گیاهان انجام دادند که بعنوان عامل کاهنده فشار خون شناخته شده نیستند. بگفته آنان این گیاهان در فعال سازی KCNQ5 نقشی نداشتند.

منبع: