در گزارش طب اصیل عنوان شد؛ ۲۵ هزار نفر در انتظار پیوند عضو هستند

به گزارش طب اصیل رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت بابیان اینکه ۲۵ هزار هموطن در انتظار پیوند اعضا هستند، اظهار داشت: شاهرود بالاترین شاخص اهدای عضو را در کشور دارد.

مهدی شادنوش در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه سال قبل یک هزار پیوند اعضا از بیمار مرگ مغزی به بیماران نیازمند عضو در کشور صورت گرفته است، اظهار داشت: این درحالی است که ۲۵ هزار نفر در انتظار پیوند اعضا هستند که این رقم آمار بسیار بالایی به حساب می آید.
وی بابیان اینکه یکی از روش های درمان بیماری صعب العلاج یا روش های التیام بخش مناسب پیوند مغز استخوان است، اضافه کرد: ایران در زمره کشورهای پیشتاز در این عرصه شمرده می شود که در منطقه توسعه و گسترش بسیاری یافته است.
انجام سالانه ۱۴۰۰ پیوند مغز استخوان در کشور
رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت با یادآوری اینکه سالانه یک هزار و ۲۰۰ لغایت یک هزار و ۴۰۰ پیوند مغز و استخوان در کشور صورت می گیرد، اظهار داشت: تقریباً امکان درمان ۲۴ بیماری صعب العلاج از این طریق وجود دارد.
شادنوش بابیان اینکه شاخص اهدای عضو در کشور ۱۱.۵ به ازای هر یک میلیون نفر است، اظهار داشت: شاخص مطلوب برای ایران ۴۰ است پس بافرهنگ بالای مردم شاهرود این شاخص در شش ماهه نخست نزدیک ۷۰ مورد گزارش می شود که جزو بالاترین شاخص در کشور به حساب می آید که می خواهیم از این طریق مراتب قدرشناسی را از جانب بیماران نیازمند به مردم خوب شاهرود ابلاغ شود.
وی بابیان اینکه یکی از اشکالات عمده در پیوند اعضا از جانب بیمه های درمانی است که تعهدات خودرا انجام نمی دهند، اشاره کرد: باوجود آنکه پیوند مقرون به صرفه تر از روش های سنتی درمان است ولی متأسفانه بیمه ها به آن بالندگی لازم نرسیده و مسئله پیوند را جدی تر ازآنچه هست نگرفتند و مصوبات دولت را پس از چند سال قبل اجرایی نمی کنند.
فعالیت ۶۰۰ مرکز دیالیز در کشور
رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت بابیان اینکه بطور قطع تحریم ها کار را برای دسترسی به داروهای خاص سخت کرده است، اضافه کرد: با تدابیری که در کشور صورت گرفته و پیش بینی های به عمل آمده خیلی از این داروها در داخل و باکیفیت و هم طراز با نوع خارجی آن تولید می شود و تقریباً این داروها از جانب دولت پوشش داده می شود.
شادنوش بابیان اینکه ۶۰۰ مرکز دیالیز در کشور فعال می باشند، اظهار داشت: امروز این امکان از دورترین نقاط تا مراکز استان ها و شهرهای بزرگ توسعه داده شده و حمایت های مختلف مالی صورت می گیرد و برای دارو نیز حمایت های خوبی انجام می شود.
وی تغذیه نامناسب و کم تحرکی را همچون دلیلهای مختلف در شیوع بیماری هایی همچون دیابت و فشارخون ذکر کرد و با تاکید بر اینکه برای سلامت جسم باید به سبک زندگی توجه بیشتری شود، افزود: میزان شیوع بیماری ها و انواع مختلف اختلالات کلیوی در کشور از میانگین جهانی بالاتر است و این مساله به سبک زندگی ما برمی گردد و پس هموطنان باید به مرحله پیشگیری توجه بیشتری نشان دهند.

منبع: