توسط پژوهشگران دانشگاه هاروارد صورت گرفت توسعه درمانی نوین برای خلاص شدن از چربی ها

به گزارش طب اصیل پژوهشگران ˮدانشگاه هارواردˮ در مطالعه اخیرشان خبر از درمانی جدید برای مبارزه با چاقی و خلاص شدن از چربی شکم داده اند.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، پژوهشگران آمریکایی به تازگی درمانی برای مبارزه با چاقی عرضه کرده اند که طی آن می توانند به راحتی چربی شکم را از بین ببرند.
چاقی، مشکلی است که سالانه افراد بیشتری را تحت تأثیر قرار می دهد و علاوه بر ایجاد مشکلات گوناگون برای سلامتی، می تواند به بروز بیماری های کشنده ای مانند فشار خون بالا، دیابت، آسم و سکته منجر شود؛ در نتیجه یکی از مهم ترین تهدیدات حوزه سلامت عمومی به حساب می آید. هزینه های درمان بیماری های ناشی از چاقی، سالانه افزایش می یابند.
باآنکه ژنتیک نقش مهمی در بروز چاقی دارد؛ اما مصرف غذاهای پر کالری که سرشار از کربوهیدرات و چربی هستند هم یکی از علل مهم شیوع چاقی به شمار می رود؛ در نتیجه سفارش پزشکان و متخصصان تغذیه این است که باید از یک رژیم غذایی سالم و متعادل پیروی شود. داروهای کاهش وزن که حدود ۱۰ درصد آنها به تایید “سازمان غذا و داروی آمریکا”(FDA) رسیده اند، می توانند به مقابله با چاقی کمک کنند؛ اما این داروها معمولا با عوارض جانبی قابل توجهی همچون سردرد، اسهال، صدمه شدید کبدی، آپنه خواب، التهاب پانکراس و فکر کردن به خودکشی همراه هستند.
درمان جدید توسط پژوهشگران دانشگاه هاروارد و “بیمارستان عمومی ماساچوست” (MGH) توسعه داده شده است و طی آن پژوهشگران قادر خواهند بود با تزریق مستقیم یک محلول نمکی یخی به بافتهای چربی سبب کوچک شدن و از بین رفتن تدریجی آنها شوند.
درمان جدیدی که پژوهشگران عرضه کرده اند، چندان هم پیچیده نیست. محلول نمکی یخی مذکور از یک محلول استریل ساخته شده از نمک، گلیسیرین و بین ۲۰ تا ۴۰ درصد ذرات یخ کوچک تشکیل شده است. این محلول مستقیماً به بافتهای چربی مانند بافت چربی اطراف شکم تزریق می شود و در آنجا ساختار سلول های چربی را تغییر می دهد و سپس به تدریج آنها را از بین می برد. چد هفته بعد از انجام این کار، بدن سلول های مرده را از بین می برد.
پژوهشگران اظهار کرده اند: می توان از این روش برای از بین بردن بافت های چربی در هر قسمت از بدن که به وسیله کاتتر یا سوزن قابل دسترسی است، استفاده نمود. علاوه بر این، به قول پژوهشگران درمان مذکور هیچ گونه مشکل یا تداخلی در عملکرد هیچ یک از بافتهای بدن هم ایجاد نخواهد کرد.
محققان طی این مطالعه، محلول مورد اشاره را بر روی گروهی از خوکها آزمایش کردند و در آزمایشی دیگر هم همین محلول اما فاقد ذرات یخ را بر روی گروهی دیگر آزمایش کردند. پژوهشگران در گروه اول محلول اصلی را تزریق کردند و سپس خوکهای گروه اول را به مدت ۸ هفته تحت نظارت و بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که خوکهای گروه اول در مقایسه با خوکهای گروه دوم که به آنها محلول فاقد ذرات یخ تزریق شده بود، ۵۵ درصد از چربی بافتی که به آن محلول تزریق شده بود را از دست داده بودند و این در حالی بود که هیچ صدمه ای هم به پوست یا ماهیچه آنها وارد نشده بود و هیچ عارضه جانبی در سایر قسمتهای بدن این حیوانات هم مشاهده نشد.
“لیلیت گریبیان” (Lilit Garibyan)، نویسنده اصلی این مطالعه اظهار داشت: جذابیت درمان مذکور این است که انجام آن آسان و راحت است. با این تکنیک جدید، پزشک می تواند یک تزریق ساده را که تنها کمتر از یک دقیقه به طول می انجامد، انجام دهد و سپس بیمار می تواند به خانه رود و چربی ها هم به تدریج از بین می روند.
البته روش جدید تابحال تنها بر روی خوکها آزمایش شده است و هنوز پژوهشگران آنرا بر روی انسانها آزمایش نکرده اند؛ ازاین رو هم اکنون هیچ تضمینی برای تاثیرگذاری این درمان در انسان وجود ندارد.
یافته های این مطالعه در مجله “Plastic and Reconstructive Surgery” منتشر گردید.