تهرانی ها در ۹ ماه اول سال جاری تنها ۲۵ روز هوای پاک تنفس کردند

به گزارش طب اصیل کارشناس بهداشت هوای معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: طبق گزارش سازمان کنترل کیفیت هوا و محیط زیست، سال جاری و تا آخر آذرماه، در شهر تهران فقط ۲۵ روز هوای پاک تنفس کردیم.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، مهدی کمری با بیان این که آلودگی هوا اثرات مخربی بر سلامت انسان ها، گیاهان، جانوران و حتی ابنیه تاریخی دارد، تصریح کرد: نامگذاری روزی به نام “روز ملی هوای پاک” می تواند توجه سیاستگذاران و مردم را به این مورد جلب نماید که چه اتفاقی در کشور رخ داده که یک روز به این نام در تقویم کشور معرفی شده است.
وی با اشاره به چالش آلودگی هوا در کلان شهرهای کشور تصریح کرد: مبحث آلودگی هوا برای نخستین بار در سال ۱۳۷۴ مورد توجه سیاست گذاران قرار گرفت.
کمری با تاکید بر این که برای پاک تر شدن هوا حتما باید فکری اندیشیده شود، به تشکیل ستاد هوای پاک در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: سابقه اجرای سیاست های کلان برای کاهش آلودگی هوا در کشورهای پیشرفته دنیا خیلی زودتر از کشور ما مورد توجه قرار گرفته است.
وی اظهار داشت: مهمترین اثر سوء ناشی از آلودگی هوا، بر سلامت انسان است ولی گیاهان هم درگیر این مورد می شوند؛ بعنوان مثال آلاینده ها و ذرات معلقی که در هوا وجود دارند در روزنه های گیاهان نفوذ کرده و سبب از بین رفتن گیاهان می شوند.
کمری در ادامه با بیان این که بناهای تاریخی، قربانیان دیگر آلودگی هوا هستند، تصریح کرد: آلودگی هوای شهرهای بزرگ، نه تنها فضای بیرونی بناهای تاریخی بلکه می تواند آثار پرارزش موزه ای را بشدت تحت تأثیر قرار داده و سبب نابودی تدریجی این بناها شود.
به قول کارشناس بهداشت هوای معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، باآنکه تأثیر خیلی از صدمه ها مانند باد یا باران بر آثار تاریخی اجتناب ناپذیر است، اما مشکلاتی مانند آلودگی هوا هم می تواند درصد تخریب در این آثار را بالا برد. این اثرات امکان دارد جزئی باشد، مانند سیاه شدن سطح آثار در نتیجه گرد و غبار؛ اما برخی عوامل می تواند اثرات دائمی داشته باشد.
کمری با بیان این که معاونت بهداشت وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی همچون نهادهایی هستند که در جهت اجرای بندهای قانون هوای پاک گام های موثری برداشته اند، اضافه کرد: وزارت بهداشت در جهت فرهنگ سازی عمومی نقش اثرگذاری دارد.
وی ضمن توضیح مسئولیت وزارت بهداشت در بحث آلودگی هوا بعنوان متولی سلامت جامعه و مردم، از ارگان ها و دستگاه های مسوول در بحث آلودگی هوا خواست که اقدامات قانونی خویش را به صورت جدی تر دنبال کنند.
کمری با اشاره به این که در بحث آلودگی هوا هر ارگانی باید به وظایف خود متعهد باشد، اظهار نمود: وزارت بهداشت بعنوان پیگیر سلامت مردم خواستار آن است که تمامی ارگان ها به وظایف خود به درستی عمل کنند و عوامل آلودگی هوا را کاهش دهند.
وی ادامه داد: وظیفه اصلی معاونت بهداشتی حساس سازی مسؤلان و مردم به مخاطرات آلودگی هوا و اطلاع رسانی است؛ چون که این نهاد به لحاظ اقدامات اجرایی زیربنایی نمی تواند مثل یک مجری در بعضی حوزه ها عمل کند.
کارشناس بهداشت هوای معاونت امور بهداشتی دانشگاه با اشاره به این که شعار سال جاری هوای پاک اقدام و عمل نامگذاری شده است، تصریح کرد: اقدام و عمل به این مفهوم است که دیگر شعار دادن کافی است و باید به سمت انجام اقدامات موثر حرکت نماییم.
وی با اشاره به این مهم که آلودگی هوا با همکاری و تعامل بین بخشی قابل اصلاح است، افزود: در دو دهه گذشته از شهرهایی مانند لندن، پاریس و نیویورک بعنوان آلوده ترین شهرهای دنیا نام برده می شد ولی امروز با اقداماتی که در جهت کاهش آلاینده ها انجام شده، این شهرها به استانداردهای مطلوب سازمان جهانی بهداشت دست یافته اند. حتی کشورهایی مثل شیلی و پرو هم توانسته اند به خوبی در حوزه کاهش آلاینده های محیطی فعالیت کنند.
کارشناس بهداشت هوای معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که عامل ۶۱ درصد آلاینده ها منابع متحرک، خودرو ها، اتوبوس ها و کامیون ها هستند، توجه به افزایش کیفیت حمل و نقل عمومی، ارتقای کیفیت سوخت و نظارت بر مبحث آلاینده ها را چاره مناسبی در جهت افزایش کیفیت هوای سالم در شهرهای بزرگ دانست.
وی تصریح کرد: آمارها مبین این مهم می باشد که اگر صرفا به مبحث کیفیت خودرو ها و سوخت مصرفی توجه داشته باشیم، می توانیم به راحتی به بخش عمده ای از اهداف کلان کشور در زمینه دسترسی به هوای سالم دست یابیم.
کارشناس بهداشت هوای معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، آمار سازمان کنترل کیفیت هوا و محیط زیست را بدین سان اعلام نمود و اظهار داشت: ۲۵ روزهوای پاک، ۲۰۷روز هوای قابل قبول، ۶۳ روز ناسالم برای گروه های حساس (سالمندان، مبتلایان به بیماری های قلبی و عروقی، کودکان و زنان باردار) و پنج روز هوای ناسالم برای همه گروه ها؛ آماری است که بر مبنای مستندات، این سازمان عرضه کرده است.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، کمری با اشاره به اینکه دسترسی به هوای پاک و کاهش آلودگی هوا بدون مشارکت مردم امکان پذیر نیست، اظهار نمود: همکاری تمام اجزای یک کشور می تواند در جهت آلودگی هوا موثر باشد.
وی افزود: برای پاک شدن هوا از آلاینده ها نباید منتظر معجره بود، معجزه اصلی با افزایش دانش و آگاهی تک تک مردم و مسؤلان با کمک به کاهش آلاینده ها اتفاق می افتد.
عدم استفاده از خودرو های تک سرنشین، توجه به انجام معاینه فنی خوردها، استفاده از حمل و نقل عمومی، تأمین و تجهیز زیرساخت های ناوگان حمل و نقل عمومی از جانب مسؤلان، استفاد از خدمات الکترونیک، استفاده از دوچرخه در ایام پاک برای سفرهای دورن شهری کوتاه همچون مواردی بود که این کارشناس بهداشت هوای معاونت امور بهداشتی دانشگاه برای افزایش شاخص کیفیت هوای پاک به آن اشاره نمود.