در گزارش طب اصیل مطرح شد؛ چه کسانی باید ماسک بزنند

به گزارش طب اصیل عضو کمیته کشوری کرونا اظهار داشت: استفاده از ماسک به صورت عام برای همه سفارش نمی گردد و تنها افراد دارای علایم بیماری باید از آن استفاده کنند.

مسعود مردانی در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد استفاده از ماسک برای جلوگیری از ابتلاء به ویروس کرونا توضیح داد: استفاده از ماسک به صورت عام برای همه سفارش نمی گردد اما اگر فردی علائمی همچون عطسه، سرفه و آبریزش بینی دارد، برای پیشگیری از انتقال آن به دیگران باید از ماسک استفاده نماید اما استفاده دائم از آن برای افراد عادی ضرورتی ندارد.
عضو کمیته کشوری کرونا اضافه کرد: در صورتیکه هموطنان وارد بیمارستان ها یا مراکز درمانی شدند، حتما از ماسک استفاده کنند چونکه در این محیط در معرض خیلی از بیماری ها خواهند بود. بعلاوه از خانواده بیماران می خواهیم میزان ملاقات با بیماران را بسیار کاهش دهند و از هر خانواده تنها یک نفر برای ملاقات به بیمارستان رجوع کند.
مردانی در مورد انواع ماسک ها هم بیان نمود: افراد عادی در صورت حضور در محیط های پر ازدحام همچون مترو و وسایل حمل و نقل عمومی یا در مواجهه با افراد بیمار از ماسک های معمولی استفاده کنند اما بیماران، پرستاران و پزشکان حتما باید از ماسک های N۹۵ و فیلتر دار که میزان نفوذپذیری پایین تری دارد، استفاده کنند.
وی با اشاره بر علایم ویروس کرونا هم توضیح داد: ۸۰ درصد مبتلایان به کرونا علائمی ندارند و تنها ۲۰ درصد دارای علایم هستند. علایم این بیماری هم تب، سرفه، آبریزش بینی، عطسه و تنگی نفس است.
عضو کمیته کشوری کرونا اضافه کرد: هنگامی که این بیماری عمیق شود، تبدیل به سینه پهلو می شود و همراه با تب و لرز، تنگی نفس و خلط خواهد بود. در صورتیکه بیمار گرفتار تنفس های زیاد شد، باید حتما به پزشک مراجعه نموده و در صورت تشخیص بستری شود. عمده موارد این بیماری، بدون علامت هستند و غالباً علامت آن به صورت سرماخوردگی ساده است.
مردانی با اشاره بر احتمال مرگ بر اثر ابتلاء به این ویروس عنوان کرد: افراد بستری در بیمارستان ۱۳ درصد احتمال مرگ و میر دارند اما مبتلایان عادی و غیر بیمارستانی تنها بین ۲ الی ۳ درصد احتمال فوت دارند.
وی درباره راه های درمان کرونا هم توضیح داد: تابحال هیچ داروی مؤثری توسط مجامع دارویی جهان برای این بیماری تعیین نشده و واکسنی هم برای آن ساخته نشده است. بهترین راه مقابله با این بیماری، رعایت بهداشت فردی و عدم ابتلاء به آن است.