دکتر زالی: ۶۰ درصد تهرانی ها کرونا را جدی نگرفته اند

به گزارش طب اصیل فرمانده عملیات مدیریت مقابله با کرونا در کلان شهر تهران ضمن تشریح آخرین مصوبات ضدکرونایی در استان تهران، اظهار داشت: متاسفانه طبق نظرسنجی ما در کلان شهر تهران، ۶۰ درصد مردم با وجود همه سفارش ها، کرونا را جدی نگرفته اند.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به این که در پیک بیماری کرونا در استان و کلان شهر تهران قرار داریم، مردم باید با این مساله به صورت جدی تر برخورد کنند و به سفارش های بهداشتی توجه نمایند.
وی با اشاره به درخواست مدیرعامل سازمان بهشت زهرا در خصوص عدم بازگشت مردم به بهشت زهرا، اضافه کرد: بر این اساس درخواست جدی و موکد کردند که مردم در این هفته هفته پایانی سال به بهشت زهرا نروند؛ چونکه شرایط مناسب نمی باشد و حضور مردم در جایی مانند بهشت زهرا علاوه بر بار ترافیکی و ترددی که دارد، میتواند منجر به بروز مشکلاتی شود. ما هم امروز در شورای تامین استان تهران این مساله را طراحی کردیم.
زالی افزود: در ستاد مقابله با کرونا تهران نظرسنجی داشتیم که حاوی نکات مهمی است؛ بر طبق این نظرسنجی مطالعات ما نشان میدهد که حدودا با استفاده از ظرفیت های فضای مجازی و صدا و سیما ۸۰ درصد مردم، اطلاع درستی از بیماری دارند، اما متاسفانه ۶۸ درصد مردم تصور می کنند که به این بیماری مبتلا نخواهند شد. این یک گمان خطرناک و نگران کننده است.
زالی اضافه کرد: مطالعات ما حاکی از این است که متاسفانه طبق نظرسنجی ما در کلان شهر تهران، ۶۰ درصد مردم با وجود همه سفارش ها، بیماری را جدی نگرفته اند. همین طور متاسفانه ۴۰ درصد مردم معتقدند که ماندن در خانه تاثیری در عدم مبتلاشدن به این بیماری ندارد. در عین حال ۳۰ درصد مردم در استان تهران هیچ مدلی از پیشگیری را رعایت نمیکنند که قابل توجه است.
وی درباره احتمال قرنطینه تهران، اظهار داشت: آنچه که تحت عنوان قرنطینه موثر است، قرنطینه خانگی بعنوان فاز سوم قرنطینه سازی است که باید صورت گیرد. در مرحله چهارم اگر مداخلات قرنطینه خانگی موثر نبود، نیاز به قرنطینه است، اما پیش از آغاز فاز چهارم، تکمیل قرنطینه خانگی، تعطیلی مراکز پر تردد و پر رفت و آمد، مراکز خرید و… است. اگر قرنطینه سازی فاز سوم بطور کامل انجام شد و موثر نبود، آنگاه مجبوریم سخت ترین مرحله قرنطینه سازی را انجام دهیم. این اقدامات به همکاری مردم بستگی دارد. ما هنوز در فاز سوم بطور کامل به قرنطینه سازی نرسیده ایم. برای اینکه همکاری لازم انجام نشده و خیلی از ترددهای بین شهری همچنان استمرار دارند.
زالی اظهار داشت: مطالعات در چین حاکی از این بود که قرنطینه سازی فاز سوم نسبت به فاز چهارم بمراتب بهتر و موثرتر است. فاز چهارم قرنطینه مشکلات زیادی را میتواند برای آحاد جامعه ایجاد کند و سختگیرانه تر است، اما اثربخشی فاز سوم که همان در خانه ماندن، تعطیلی مراکز پر تردد و تردد کمتر است، موثرتر بوده است.
زالی با اشاره به برخی شایعات در خصوص اثر پیشگیرانه نیکوتین سیگار در مبتلاشدن به کرونا، اظهار نمود: مطلقا چنین چیزی نیست. نیکوتین ماده سمی است که مژک های سیستم تنفسی را فلج می کند، آثاری بر تحلیل سیستم ریوری دارد و ظرفیت حیاتی ریه ها را در مقابله با بیماری های ویروسی تنفسی می کاهد. این مسائل نه تنها پایه علمی ندارند، بلکه میتواند منجر به بروز مشکلاتی برای مردم شود. نیکوتین نه تنها اثری در مقابل کرونا ندارد، بلکه می تواند سیستم دفاعی موضعی و ساختار سیستم تنفسی را حتی تا سطح نایژه ها گرفتار مشکل کند.
زالی درباره نقاهتگاه هایی که قرار بود برای ادامه قرنطینه مبتلایان به کرونا در نظر گرفته شوند، اظهار داشت: نقاهتگاه به آن صورت که در افکار عمومی منتقل شده، نیست، بلکه یکسری مراکز مراقبتی طراحی می نماییم که برای بیمارانی که علایم بالینی شان بهبود یافته، اما هنوز از زمان بروز علائم شان دو هفته نگذشته است که نیاز به خدمات بیمارستانی ندارند، اما رفتن شان به منزل می تواند مخاطره آفرین باشد. برای اینکه این ویروس تا دو هفته حداقل می تواند با وجود بهبودی تمام علایم بالینی فرد، آلودگی اش را داشته باشد.
زالی افزود: بدین سبب این افراد نیاز دارند در یک فضای بینابینی میان منزل و بیمارستان نگهداری شوند تا ایزوله شوند.
زالی درباره وضعیت تخت های بیمارستانی، اظهار داشت: در تهران ۳۰ هزار تخت در دانشگاه ها، بخش خصوصی، خیریه، عمومی غیردولتی و تامین اجتماعی داریم که حدود ۱۲ هزار تخت عموما در دانشگاه های علوم پزشکی، علوم بهزیستی، دانشگاه بقیه الله و شاهد است. خوشبختانه تابحال ظرفیت کمتری نسبت به آنچه موجود است، مورد استفاده قرار گرفته است و تا رسیدن به سطح اشباع این تخت ها فاصله داریم. ضمن اینکه از همه ظرفیت های سایر نهادها نیز به اندازه کافی استفاده نکردیم. بدین سبب کمبود تخت در تهران نداریم.
زالی اشاره کرد: در ستاد مقابله با کرونای کشوری مصوب شد که پروژه های بیمارستانی که بیش از ۹۰ درصد پیشرفت دارند در اسرع وقت در اولویت تجهیز و راه اندازی قرار گیرند. تنها مشکلی که دولت باید کمک نماید، نیروی انسانی مورد نیاز این بیمارستان هاست. برای اینکه دانشگاه ها با توان فعلی امکان تامین نیروی انسانی این بیمارستان ها را ندارند و نیاز است که مجوزهای استخدامی جدیدی در اسرع وقت از طرف دولت برای بیمارستان های جدیدالاحداث ارائه شود.
وی درباره وضعیت ماسک و لباس های حفاظتی اظهار داشت: با وجود آنچه که درباره تولید ماسک، البسه محافظتی و… گفته شده، آنچه در محیط می بینیم خصوصاً در استان و شهر تهران متاسفانه این تجهیزات مکفی نیست و به حد کفایت وجود ندارد. بنظر می رسد که در چرخه بین تولید و توزیع این اقلام اختلال جدی دارد. باتوجه به اهمیت موضوع آنرا در شورای تامین استان تهران مورد بحث قرار دادیم و مصوب شد که کمیته امنیتی استان تهران تشکیل گردد و با مشارکت در بخش های مختلف و با محوریت استان تهران در بخش استانداری تهران کلیه مراکز تولید و توزیع این اقلام، رصد شده و گزارش آن به شورای تامین استان، ارائه شود.
وی اشاره کرد: در سه دسته ماسک ها و اقلام حفاظتی را باید مورد استفاده قرار دهیم؛ یکی ماسک ها و اقلام حفاظتی فردی که عموم مردم میتوانند استفاده کنند. گروه دوم برای سطوح اولیه ارائه خدمت است که باید از سطح بالاتری از کیفیت نسبت به دسته اول برخوردار باشد که قرار شد نماینده ستاد نقابله با کرونا در فرآیند تولید و نظارت بر کیفیت آنها حضور یابد. در موارد دیگر هم شامل مکشوفات و… به صورت رندوم بحث های کیفی را بررسی میکنیم و اقلام فاقد کیفیت از زنجیره تولید خارج میشوند.
زالی افزود: سوم هم وسایل حفاظتی تخصصی قرار دارد مانند لباس هایی که در آی سی یو استفاده می شود یا ماسک N95 که بسیار جدی است و اگر از کیفیت لازم برخوردار نباشند، میتوانند برای تیم پزشکی بسیار خطر آفرین باشند که قرار شد این اقلام به صورت ویژه تر در حوزه غذا و دارو بررسی شوند. ما هر مورد را ارزیابی می نماییم. بعنوان مثال یک مورد ماسک N95 به ما ارجاع شد که طبق بررسی ها مشخص شد که قدرت لازم را ندارد. بدین سبب زنجیره آن تعطیل و از مسیر خارج شد.
وی درباره احتمال کمبود دارو نیز اظهار داشت: از آنجایی که حالا در پیک کرونا هستیم، همه موارد مورد ضرورت ما از نظر لجستیکی با کاستی روبرو خواهد بود. برای اینکه در پروسه رو به تزاید این بیماری هستیم که همزمان با الگوی جهانی رو به افزایش است.
وی ادامه داد: حالا سعی شده که برای عبور از شرایط بحرانی، اولویت تخصیص اقلام دارویی برای بیمارستان ها باشد و داروهایی که قبلا به صورت سرپایی می دادیم، طبق نظر وزارت بهداشت تغییر یابد و بعضی از نیازهای سرپایی حذف و عموما به بیماران خط اول و بدحال تخصیص داده شود.
وی درباره رایگان بودن تست کرونا نیز اظهار داشت: برای افراد سرپایی این تست را جز در موارد استثناء سفارش نمیکنیم، اما در موارد بستری برمبنای بخشنانه وزارت بهداشت تست کرونا رایگان است.

منبع: