فرمانده ستاد مقابله با کرونا در پایتخت هشدار داد: رشد ۵درصدی بازگشت بیماران کرونایی به مراکزدرمانی تهران

طب اصیل: دکتر علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران، از رشد ۵ درصدی بیماران در مراکز درمانی و رشد ۱۲ درصدی بیماران بدحال نیازمند به بستری در بخش مراقبت های ویژه آگاهی داد.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر زالی ضمن ابراز تاسف از عدم توجه مردم تهران به پویش “در خانه بمانیم” و خودداری کردن از سفرهای نوروزی، گفت: طبق گزارش های واصله، ترددهای مردم برای خروج از تهران و رفتن به سفر از روز ۲۵ اسفند شروع شد که متاسفانه یکی از پرترددترین روزها برای خروج از تهران بود.
فرمانده ستاد مقابله با کرونا اشاره کرد: این مساله نشان میدهد مردم هشدارها را جدی نگرفته و اشتباها تصور می کنند که کووید-۱۹ یک بیماری نسبتا ساده مثل سرماخوردگی است. در صورتیکه کووید-۱۹ یک بیماری کشنده است و در ۲۰ درصد موارد منجر به بروز فرم بسیار شدید بیماری در مبتلایان می شود که به بستری در بخش مراقبت های ویژه نیاز دارند.
وی ضمن ابراز تاسف، اعلام نمود: متاسفه برمبنای آمار، امروز (شنبه، دوم فروردین) ۵ درصد رشد مراجعان به مراکز درمانی در تهران را داشتیم.
دکتر زالی با ذکر این مطلب که تعداد زیادی از این مسافران تهرانی یا در استان های مقصد آلوده خواهند شد و یا این که با دوره نهفتگی از تهران خارج می شوند، اضافه کرد: متاسفانه شب گذشته برخی از شهروندان تهرانی که به استان های خراسان رضوی، هرمزگان و یزد سفر کرده بودند، به علت بروز علائم بیماری در بیمارستان های سه استان مذکور بستری شدند.
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در ادامه سخنان خود به برنامه های طراحی شده برای کنترل و غربالگری مسافران تهرانی در هنگام بازگشت به تهران اشاره نمود و اظهار داشت: هفته سوم فروردین اوج بازگشت مسافرانی است که احیانا یا آلوده تر از هنگامی هستند که از تهران خارج شده اند و یا این که در هنگام خارج شدن در دوران کمون بیماری بودند.
وی با اشاره به موج بازگشت مسافران تهرانی برای بازگشت مجدد آنان، اظهار داشت: برای کنترل و غربالگری این مسافران در مبادی ورودی شهر برنامه هایی را با کمک و همراهی دولت و استانداری و… تدارک دیده ایم اما واقعیت این است که این غربالگری به صورت تب سنجی حداقل اثربخشی را دارد. برای اینکه ممکنست فرد در هنگام غربالگری در دوره نهفتگی بیماری و بدون تب باشد. در ۵ تا ۶۰ درصد بیماران تب مشاهده می شود و ممکنست در هنگام غربالگری تب نداشته باشند.
دکتر زالی اشاره کرد: اگر همین الان هم با کمک مردم بتوانیم خروج از تهران را متوقف نماییم، بار کمتری ناشی از شیوع بیماری در ایام آتی به ما تحمیل می شود.
ایشان سپس تصریح کرد: درطی ۲ روز گذشته حدود ۴، ۹ درصد رشد مراجعان به مراکز درمانی را شاهد بودیم و حدود ۱۲ درصد رشد بیماران بدحال نیازمند به بستری در بخش مراقبت های ویژه را داشتیم. متاسفانه این آمار کماکان تصاعدی است و تغییر نکرده است.
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در خاتمه تصریح کرد: نگرانی ما از بابت بازگشت این مسافران تهرانی به شهر است. برای اینکه علاوه بر این که ممکنست با آلودگی به تهران مراجعت کنند، امکان دارد انواع مختلفی از ویروس های بیماری زا را با خود به تهران بیاورند.

منبع: