رییس جمهور در جلسه هیات دولت: تصمیمات سخت برای حفاظت از جان مردم است

به گزارش طب اصیل رئیس جمهور، لازمه اجرای موفقیت آمیز هر طرحی در کشور را کمک و همیاری مردم دانست و تصریح کرد که مبارزه با ویروس خطرناک کرونا و تأمین همزمان نیازمندی های ضروری مردم، همچون اقدامات اساسی دولت در چند روز و هفته اخیر بوده است.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با قدردانی از همراهی و مشارکت مردم تصریح کرد: مردم امروز برای تأمین نیازمندی های ضروری، در شرایط نسبتا مناسبی قرار دارند و کمبود تخت، پزشک و پرستار نداشته ایم و اتخاذ تصمیمات سخت، صرفا برای حفاظت از جان مردم است.
متن سخنان رئیس جمهور به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
در آغاز صحبت می خواستم خدمت مردم توضیحی بدهم نسبت به اقدامات مهمی که در این چند روز و هفته اخیر برای سلامت مردم انجام گرفته است. مبارزه با این ویروس خطرناک و همزمان تأمین نیازمندی های ضروری مردم – این هر دو مساله- برای ما اساسی و لازم بوده است.
اینکه در ایام گذشته ناچار شدیم فعالیت اقتصادی را در بخش بزرگی از کشور تعطیل و کسب و کارها را مگر جاهایی که مواد لازم و ضروری و کالاهای ضروری را در اختیار مردم قرار می دهند مثل فروشگاههای مواد غذایی یا داروخانه ها یا جاهایی که به منظور زندگی مردم لزوم دارد تعطیل نماییم، به این علت بوده که سلامت مردم برای ما اهمیت داشته است.
بخش اعظم حدود دو میلیون و ۴۵۰ هزار کارمند دولت سر کار نیستند و تعطیل شده اند جز یک اقلیتی و البته در بخش بهداشت و درمان با همه وجود دارند کار می کنند و یک جمعیت زیادی آنجا فعال می باشند و تلاش می کنند اما در بخش های دیگر، آن مقداری که ضروری بوده، فعال می باشند. به خیلی از بخش های دولتی گفتیم که به صورت گردشی آن مقداری که ضروریست یک سوم کارمندها سر کار بیایند و بقیه در خانه ها بمانند.
اینها به این خاطر است که ما ناچاریم آب، برق، انرژی و مواد غذایی را تأمین نماییم، محصول کشاورز را به مغازه برسانیم و همه آنهایی که برای تولید کار می کنند تمام کارخانجاتی که الان مواد خوراکی لازم یا مواد شوینده لازم را تولید می کنند آنها باید بتوانند به فعالیت خود به صورت حداکثری ادامه دهند به جهت اینکه نیازهای مردم تامین گردد.
پس ازاین رو دقت کنیم که هم نیاز داریم به اینکه بخش اعظم مردم در خانه بمانند و هم نیاز داریم یک اقلیت کوچکی برای تأمین نیازمندی های ضروری مردم کنار فعالیتهای اقتصادی و کارگاه های تولیدی خود باشند.
این کار به خوبی دارد انجام می گیرد یعنی امروز مردم برای تأمین نیازمندی های ضروری خود بحمدالله در یک شرایط نسبتا مناسبی قرار دارند و چیزهایی که لزوم زندگی آنهاست در فروشگاهها هست و در اختیار آنها قرار می گیرد.
از همه رانندگانی که از مبداء بنادر کار می کنند و جنس ها را می آورند و به کارخانه ها مواد اولیه را می رسانند و باردیگر از کارخانه ها محصولات تولیدی را به مغازه ها می رسانند و در اختیار مردم قرار می دهند، باید تشکر نماییم.
باید تشکر نماییم از کارکنان بخش ریل و هواپیمایی که محصولات لازم را در اختیار مردم قرار می دهند، پروازهای لازم را انجام می دهند و باید تشکر نماییم از بخش اقتصادمان که نیازمندی ها را از لحاظ اقتصادی تأمین می کنند.
آنچه برای دارو و درمان مردم و برای مواد شوینده لزوم دارد که ما از خارج تأمین نماییم بدون استثنا ارز آن تأمین می شود باوجود اینکه ما مشکلات داریم و آنجایی که لازم است هواپیمای ما می رود و مواد لازم یا تجهیزات لازم پزشکی را وارد کشور می کند، ما از همه اینها باید تشکر و سپاسگزاری نماییم به خاطر کار عظیم و بزرگی که دارد انجام می گیرد.
در زمینه درمان و رجوع مردم به پزشکان و کار غربالگری هم یک کار خوبی در کشور انجام گرفته و امروز حدودا شناسایی می نماییم که چه کسانی به مراقبت بیشتر نیازمند هستند و یا لازم است که حتما باید در خانه بمانند، چه کسانی باید به بیمارستان رجوع کنند و چه کسانی باید در بخش مراقبت های ویژه باشند. یعنی غربالگری پیشاپیش به ما کمک می نماید ما یک قدم جلو برمی داریم نسبت به آینده ۵ یا ۱۰ روز آینده. کار مجموعه کادر پزشکی ما هم کار عظیم و بزرگی بوده در سرتاسر کشور تلاش می کنند.
بحمدالله تا امروز کمبود تخت، پرستار و پزشک نداشتیم حتی در بخش های مراقبت های ویژه در اغلب شهرها و استان های ما بخش اضافی داریم. روز گذشته در مشهد که یک مقدار در این ایام نگران بودیم، آنجا معلوم شده که ۶۰ درصد تخت های بیمارستانی و ۳۰ درصد تخت های بخش مراقبت ویژه ما در شهر مشهد خالی است. معلوم است که برنامه ریزی خوبی دارد انجام می گیرد حالا امکان دارد در یک شهری هم رجوع کننده بیشتر و مقداری شرایط متفاوت باشد اما اغلب شهرها کار بزرگی انجام دادند و من باید تشکر کنم از بخش نظام سلامت برای تأمین این نیازمندی هایی که بوده و اجرا شده است.
از وزارت خارجه هم باید تشکر کنم. مردم عزیز ما آگاه باشند دستورالعمل اولیه ما این بوده که هر کشوری می خواهد کمک نماید، کمک های وی را برای مسئله کرونا دریافت نماییم.
برخی از کشورهای مختلف کمک کردند و ماسک، قرص های مورد نیاز و بعضی از تجهیزات پزشکی را دادند و کمک های آنها وارد کشور شده است. ما نباید از کمک یک کشور که یک خرده کم و یا زیاد است و امکان دارد خیلی هم به آن صورت به آن کمک کم آنها نیاز نداشته باشیم، ولی مبنای ما این است هر کشوری از ما کمک بخواهد در حد توان ما به آنها کمک می نماییم و ما هم از هر کشوری کمک خواستیم کمکی که آنها کردند کمک آنها را دریافت می نماییم در این حوزه وزارت کشور، وزارت خارجه و بهداشت و درمان همه در یک چارچوب سیاست درستی عمل کردند و کار را پیش بردند و ما باید به این نکته توجه داشته باشیم.
از آن طرف هم وزارت خارجه یک تلاش بسیار خوبی آغاز کرده برای حرکت افکار عمومی و نه گفتن به تحریم، الان در شورای امنیت سازمان ملل هم این بحث مطرح است که یک مصوبه ای به تصویب برسد که در شرایط کرونا همه تحریم ها کنار زده شود و در این حوزه فعال می باشند.
من با یکی از کشورهایی که عضو غیردائم بود تلفنی صحبت کردم و می گفت طرح ما آماده هست دنبال این هستیم که در شورای امنیت مطرح نماییم.
تلاش بر این است که پول های مسدود شده ما در کشورهای مختلف در این شرایط آزاد شود، قدم های خوبی هم در این حوزه دارد برداشته می شود.
می خواهم به مردم عزیزمان بگویم که همه بخش های مختلف امروز تلاش می کنند به جهت اینکه نیازمندی های مردم در زمینه بهداشت و درمان تامین گردد. البته پیداست بار اصلی مسئولیت به دوش وزارت بهداشت و درمان، پزشکان عزیز، پرستاران عزیز و کادر پزشکی ما است که آنها این مسئولیت را انجام می دهند.
این نکته را هم اینجا به عرض مردم برسانم همه مقامات از مردم درخواست نمودند که در این ایام سفر را انجام ندهند و مراکزی که به صورت معمول، اعیاد و همه نوروزها مردم می رفتند به خصوص مشهد مقدس و یا بخش هایی در شمال، مرکز و یا جنوب کشور، درخواست شد که مردم کمتر بروند و روز گذشته آماری که استاندار خراسان رضوی به من داد نشان این است که مردم بسیار همراهی کردند. ایشان می گفت در روزهای عید سال جاری نسبت به سال قبل ۷۸درصد مسافر کاهش پیدا کرده و می گفت همه هتل ها و مراکز اقامتی ما خالی است.
آماری که می داد می گفت خطوط ریلی ما سال جاری نسبت به سال های گذشته ۸۵درصد مسافر کمتر به مشهد آورده، پروازهای هواپیمایی ما و سفرهای هوایی ۸۸ درصد کاهش پیدا کرده و این همه به مفهوم همکاری مردم است.
اینکه ۷۸ درصد مردمی که عاشق علی بن موسی الرضا(ع) بودند و دلشان می خواست در روزهای روزهای اول سال در کنار مرقد مطهر آن حضرت باشند گوش کردند به آنچه که دولت، مسئولین، پزشکان و علما سفارش و تاکید نمودند و ۷۸ درصد مردم نرفتند این بدان معنا است که همکاری خوبی در کشور انجام می گیرد و این همکاری باید ادامه پیدا کند.
می خواهم به مردم عزیز کشورمان بگویم که روز گذشته در ستاد مبارزه با کرونا یک بحث مفصلی شد که سخت گیری ها باید بیشتر شود. وزارت بهداشت و درمان یک طرحی را تحت عنوان فاصله گذاری اجتماعی آورده بود و گفته بود در بعضی از جاها باید سخت گیری های بیشتری انجام دهیم.
در جلسه روز گذشته بحث کردیم چون این مورد مقداری به تخصص و دقت بیشتر نیاز داشت این امر به کمیته امنیتی- اجتماعی محول شد که به ریاست وزیر کشور برگزار می گردد.
دیروز بعدازظهر تا آخر شب دیشب که با وزیر محترم کشور در تماس بودم بحث های مفصلی آنجا صورت گرفت، طرحی آماده شده، بامداد هم دنبال می کردم تدوین این طرح تا ظهر طول می کشد. به هر حال این طرح تصویب و ابلاغ خواهد گردید.
این ابلاغ امکان دارد کمی سخت گیرانه باشد برای سفرها مشکلاتی را برای مردم درست کند و از مردم بخواهد که سریع تر برگردند به موطن اصلی خود و از سفر زودتر برگردند و سفرهای موج بعدی را ممانعت کنند.
مردم ما باید آگاه باشند این تصمیمات سخت برای حفاظت از جان آنهاست می دانیم این تصمیماتی که اجرا می نماییم برای مردم سخت خواهد بود امکان دارد همه پارک ها بسته شود. امکان دارد سیزدهم فروردین مثل سال های قبل نباشد و مردم باید قناعت کنند به شرایط سخت تری. چاره ای جز این نداریم.
دلیلش این است که جان مردم برای ما بسیار مهم می باشد. امروز که در دولت وزیر بهداشت ما موج اول این بیماری را توضیح می داد بحمدالله از این موج عبور کردیم ولی در عین حال موج دیگری امکان دارد پیش روی ما در ایام آینده باشد و باید آنرا هم مدیریت نماییم.
بحث این است که مردم کمترین خسارت را از لحاظ جانی ببینند، حتی الامکان برای ضروریات زندگی شان گرفتار مشکل نشوند و این دوران را به حداقل زمان کوتاه نماییم. چون یک دورانی است باید این دوران را بگذرانیم. امروز کسب و کارها گرفتار مشکل است. یک دوره ای است که ۱۵ روز برای آن مد نظر قرار دادیم چند روز هم از آن ۱۵ روز گذشته است.
به هر حال تا شنبه ۱۶ فروردین این طرح باید به دقت اجرا شود و این طرحی که از امروز اجرا می شود و سختگیرانه است. مردم بدانند، چون نیاز ضروری برای سلامت مردم بوده این کار انجام می گیرد و بر این مبناست.
در زمینه کمک به کسب و کار و زندگی مردم، آن مقداری که تا امروز توان داشتیم به مردم اعلام کردیم.
یعنی برای ۳ میلیون نفر یک بسته معیشتی ویژه ۴ ماهه در نظر گرفتیم و برای ۴ میلیون هم وام و تسهیلات خاصی در نظر گرفتیم.
برای مسأله مالیات، چک، بیمه کارگران برای کارفرماها که می توانند مهلت دهیم. اینها همه مصوباتی بوده که تصمیم گرفتیم و ابلاغ کردیم. مصوبات دیگری هم خواهیم داشت. فردا هم جلسه ویژه همین بخش اقتصادی در این حوزه است. هر توانی داشته باشیم از توان دولت و امکان کشور استفاده خواهد شد به جهت اینکه مردم در فشار کمتری باشند.
اما در عین حال هر طرحی بخواهد موفق شود، کمک و مشارکت شما مردم عزیز را نیاز دارد. یعنی اگر شماها همه پای کار باشید و همه دولت را یاری و کمک کنید و همه کنار هم باشیم، راحت می توانیم اجرا نماییم ولی اگر عده ای از مردم نخواهند، خیلی کار سخت تر می شود.
اما در عین حال یک سخت گیری هایی از فردا اجرا و عمل می شود. مردم باید آمادگی برای این سختگیری ها داشته باشند بخاطر ضرورتی که به منظور زندگی آنها بوده است.
نکته آخری که می خواهم بگویم اینکه این چند روز در بخش هایی از کشور بارندگی داشتیم و این بارندگی ها شدید بود و منجر به سیلاب ها شد، اینجا باید تشکر کنم از همه آنهایی که به امداد شتافتند برای این مردم عزیز، استاندارها، فرماندارها و ستاد بحران همه پای کار هستند، وزارتخانه های مربوطه پای کار هستند که آب و برق مورد نیاز مردم تامین گردد. به جهت اینکه پل ها بتواند زودتر مرمت شود و مردم عبور و مرور خویش را انجام دهند، کار خوبی انجام گرفته، در ۳ استان گرفتاری مان بیشتر است. سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان.
ان شاء الله این تلاش ها هم انجام می گیرد به جهت اینکه تسریع شود در کاهش خسارت های مردم اقداماتی در نظر گرفته شود، اعتباراتی که مورد نیاز است همه را مصوب خواهیم کرد و در اختیار قرار می دهیم و ان شاء الله این خسارت ها را ترمیم می نماییم. مردم عزیز ما هم در این حوزه به کمک استان هایی بشتابند که این روزها سختی های زیادی دارند و تحت فشار هستند.
ان شاء الله با کمک همدیگر و به حول قوه و الهی از این مشکلات در زمان کوتاه عبور نماییم. ایام پیش روی ماه شعبان و میلادهایی که پیش رو داریم پیشاپیش بر مردم عزیز ما مبارک باشد ان شاء الله.
والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته»