پژوهشگران آمریکایی مطرح کردند پاکسازی کروناویروس از چرخه آب

طب اصیل: پژوهشگران آمریکایی اهتمام دارند با آزمایش های بیشتر روی سامانه های پاکسازی آب، به پیشرفت توانایی این سامانه ها کمک کنند.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، دانشمندان می دانند که کروناویروس می تواند عفونت خودرا تا روزها و حتی شاید بیشتر از آن در آب شرب و فاضلاب حفظ کند.
پژوهشگران “دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید” (UCR) در بررسی جدیدی تلاش نموده اند تا آزمایش های بیشتری روی روش های پاکسازی آب انجام دهند و توانایی آنها را در از بین بردن کروناویروس ارزیابی کنند.
کروناویروس می تواند به صورت قطرات بسیار ریز آب درآید و بواسطه تبخیر یا پاشیده شدن به هوا وارد شود.
“هایژو لیو” (Haizhou Liu)، استادیار مهندسی شیمی و محیط زیست دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: گسترش کووید- ۱۹ نشان میدهد که کروناویروس باید به دقت در محیط زیست مورد بررسی قرار بگیرد. مهندسان حوزه محیط زیست باید در سطح بین المللی به همکاری بپردازند تا بتوانند از سلامت عمومی محافظت کنند.
کروناویروس می تواند زیست لایه هایی را در سامانه های آب شرب تشکیل دهد و منبعی احتمالی برای انتقال ویروس فراهم آورد.
بااینکه قابلیت بیشتر روش های پاکسازی آب ثابت شده، اما “لیو” و گروهش آگهی می دهند که تاثیر بیشتر روش ها در مورد کروناویروس ارزیابی نشده و نیاز به بررسی بیشتری دارد.
آنها همین طور پیشنهاد می دهند که از روش های پیشرفته تر پاکسازی آب و فاضلاب در مکان های پرخطر مانند بیمارستان ها و مراکز بهداشت استفاده گردد تا آب قبل از ورود به سامانه های عمومی پاکسازی شده باشد.
پروفسور “وینچنزو نادئو” (Vincenzo Naddeo)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: گسترش این ویروس نشان میدهد که جهانی شدن، خطرات جدیدی برای سلامتی نیز به همراه دارد و سامانه های بهداشتی برای برطرف نمودن آنها کافی نیستند.
وی ادامه داد: دولت های کشورهای توسعه یافته باید با حمایت های خود نسبت به برقراری سامانه های بهداشتی پیشرفته در کشورهای در حال توسعه کمک کنند.
این پژوهش، در مجله “Environmental Science” به چاپ رسید.

منبع: