یک فوق تخصص گوارش اعلام کرد؛ شرایط روزه داری افراد مبتلا به بیماری های گوارشی

طب اصیل: یک فوق تخصص گوارش و کبد، شرایط روزه داری برای افراد مبتلا به بیماری های گوارشی را تشریح نمود.
به گزارش طب اصیل به نقل از مهر، حمید اسدزاده عقدایی اظهار نمود: بیمارانی که گرفتار التهاب و عفونت در معده و یا اثنی عشر بوده اند و هم اکنون درمان شده اند و ماه هاست از بهبودی آنان می گذرد و داروهایشان را با فاصله حدود ۱۲ ساعت مصرف می کنند، می توانند با مصرف داروهای خود در وعده سحر و افطار روزه بگیرند. این متخصص اضافه کرد: اگر پس از چند روز روزه گرفتن برای این افراد مشکلی ایجاد نشد می توانند روزه داری را ادامه دهند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد: اما بعضی از بیماران که در فاز فعال بیماری هستند مانند کسانی که زخم معده و اثنی عشر دارند و درحال درمان اند، نباید روزه بگیرند.

اسدزاده درباره بیمارانی که یبوست های مزمن و شدید دارند و فقط با مصرف دارو وضعیتشان بهتر می شود، اظهار داشت: گرفتن روزه ممکنست یبوست این افراد را تشدید کند و گرفتار عوارضی شوند که در آینده برای آنان مشکل ساز باشد.

این متخصص در ادامه اضافه کرد: اما روزه گرفتن برای بعضی از بیماران گرفتار مشکلات گوارشی مانند کسانی که ریفلاکس دارند می تواند مفید باشد و از روزه گرفتن احساس رضایت کنند، اما این افراد باید مراقب باشند هنگام سحر و افطار یک جا حجم زیادی غذا نخورند و مواد غذایی را فاصله زمانی بخورند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به این دسته از افراد سفارش کرد که هنگام افطار وعده غذایی سبک بخورند و از خوردن غذاهایی با مایعات زیاد اجتناب کنند. اسدزاده اضافه کرد: هنگام سحر نیز این افراد باید از خوردن غذاهای سنگین اجتناب کنند و یک تا دو ساعت قبل از اذان به تدریج غذا بخورند تا هنگام اذان حجم زیادی غذا وارد معده شأن نشود.

این متخصص درباره افرادی که گرفتار بیماری های مزمن کبد و گوارش هستند، توضیح داد: در مورد افرادی که گرفتار بیماری هایی همچون نارسایی و هپاتیت هستند باید فرد به فرد تصمیم گرفته شود و نمی توان یک دستور کلی برای همه این افراد صادر کرد.

وی درباره بیمارانی که باید منظم دارو مصرف کنند و یا گرفتار ضعف سیستم ایمنی هستند، اظهار داشت: ممکنست این افراد نتوانند گرسنگی طولانی مدت را تحمل کنند و روزه گرفتن برای آنها دردسر ساز شود، اما بیمارانی که یک نوبت دارو مصرف می کنند مانند کسانی که هپاتیت های ویروسی دارند اگر کبدشان به درجه نارسایی نرسیده باشد معمولاً می توانند روزه بگیرند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره روزه داری بیماران کرونایی که بهبود یافته اند، توضیح داد: فردی که در فاز فعال بیماری کرونا قرار دارد نباید روزه بگیرد اما فردی که بیماری وی کاملاً بهبود یافته اگر چند هفته از برطرف شدن علایم تنفسی و تب وی گذشته باشد می تواند روزه بگیرد.

از خوردن حجم زیادی غذا هنگام افطار و سحر بپرهیزید اسد زاده درباره نکاتی که برای سلامت دستگاه گوارش هنگام روزه داری باید رعایت کرد، اظهار داشت: روزه داران هنگام سحر و افطار، خصوصاً هنگام افطار نباید حجم زیادی غذا بخورند، برای اینکه این حجم غذا بلافاصله وارد معده شده و هورمون ها ترشح می شوند و موجب ضعف، سرگیجه، دردهای شکمی و بیرون روی در بعضی از افراد می شود.

وی آغاز افطار را خوردن غذاهای سبکی مانند سوپ سفارش کرد و اظهار داشت: پس از خوردن غذاهای سبک در افطار، با فاصله زمانی یک یا دو ساعته خوردن شام سفارش می شود. اسدزاده افزود: روزه داران باید از خوردن غذاهایی که حجم زیادی کربوهیدرات و قند دارد اجتناب کنند. این متخصص با اشاره به متداول بودن مصرف زولبیا و بامیه در ماه رمضان اظهار داشت: این خوراکی ها برای مصرف در این ماه مناسب نمی باشد، برای اینکه هم از نظر رعایت بهداشت در پخت این شیرینی جات تردید وجود دارد و هم اینکه موجب احساس گرسنگی کاذب پس از چند ساعت می شود.

اسهال و تهوع؛ شایع ترین عوارض گوارشی ویروس کرونا این متخصص همین طور درباره عوارض ویروس کووید ۱۹ بر سیستم گوارشی مبتلایان اظهار نمود: اسهال، تهوع و استفراغ شایع ترین علایم گوارشی ویروس کرونا بر روی مبتلایان است.

وی با اعلان اینکه عوارضی همچون التهاب مجاری صفراوی و بالا رفتن آنزیم های کبدی از علایم کمتر شایع ویروس کروناست، گفت البته نمی توان این عوارض را از علایم قطعی کرونا عنوان نمود اما در برخی از بیماران این عوارض مشاهده شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: به همین خاطر در دوران شیوع ویروس کرونا برای خیلی از بیمارانی که با علایم گوارشی به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه می کنند اما برای عوارض آنان علت مشخصی یافت نمی گردد، باید احتمال ابتلاء به کرونا نیز در نظر گرفته شود.

این متخصص با اعلان اینکه بین شدت بیماری کرونا با بروز عوارض گوارشی در مبتلایان رابطه ای مشاهده نشده است، توضیح داد: مهمترین نکته درباره بیماری کرونا این است که نباید تصور نماییم این بیماری فقط یک بیماری تنفسی است و فقط علایم تنفسی افراد را بررسی نماییم.

وی ادامه داد: یعنی اگر بیماری علایم تنفسی نداشته باشد اما گرفتار اسهال، تهوع و استفراغ بدون دلیل باشد، باید احتمال ابتلاء به کرونا را در وی بررسی کرد.

منبع: