سازمان جهانی بهداشت: انتقال کروناویروس از راه تماس با سطوح ثابت نشده است

به گزارش طب اصیل سازمان جهانی بهداشت (WHO) می گوید: احتمال انتقال کروناویروس جدید به انسان از راه تماس با سطوح اجسام مختلف هنوز ثابت نشده است اما با این وجود از آنجا سایر ویروس های این خانواده از این طریق هم منتقل می شوند، ضدعفونی کردن این سطوح هم چنان سفارش می شود.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، سازمان جهانی بهداشت می گوید نتایج تازه ترین تحقیقات و آزمایشات ثابت نکرده که احتمال انتقال ویروس کرونا به انسان از راه دست زدن به اجسام مختلف مثل دستگیره در، کیبورد کامپیوتر و نظایر آن وجود دارد. با این وجود این سازمان روز گذشته (شنبه) در سفارش های بهداشتی خود همچنان بر استفاده از مواد ضدعفونی کننده برای تمیز کردن سطوح تاکید نمود.
این سفارش برپایه آزمایشاتی مطرح گردیده است که نشان می دهند ویروس کرونا می تواند بر سطح ماسک های پزشکی تا هفت روز زنده بماند. سازمان جهانی بهداشت هم بر همین مبنا می گوید که با تمامی پژوهش های کنونی درباره میزان زنده ماندن ویروس کرونا در شرایط گوناگون باید با احتیاط برخورد کرد چونکه این آزمایش ها در محیط آزمایشگاه انجام می شوند و لزوما در محیط بیرون از آزمایشگاه قابل اتکا نیستند.
در یک سری از تحقیقات آزمایشگاهی نشان داده شده است که ویروس کرونا بر فلزات و سطوح پلاستیکی تا هفت روز، بر شیشه دو روز و بر پارچه و چوب یک روز دوام می آورد. ولی در آزمایشات دیگری، زمان زنده ماندن ویروس کرونا بر سطوح مسی چهار ساعت، مقوا ۲۴ ساعت و بر پلاستیک و فلزات ۷۲ ساعت بوده است. بنابراین هم باآنکه آزمایش هایی که تابحال انجام شده اند ثابت نکرده اند که کووید ۱۹ از راه لمس اجسام به انسان سرایت می کند اما تجربیاتی که با سایر انواع ویروس کرونا شده این احتمال را منتفی نمی نماید.
به همین دلیل هم ضدعفونی کردن نه فقط در بیمارستان ها بلکه در محیط های دیگر مانند دستشویی، سرویسهای بهداشتی ضروری می باشد. ضدعفونی وسایل الکترونیکی، دستگیره راه پله، زمین و دیوارها هم سفارش می شود.
البته سازمان جهانی بهداشت پاشیدن مواد ضدعفونی در محیط های مختلف مانند کلینیک ها، مغازه ها، دفاتر، فضای باز و خانه را صحیح نمی داند. از این روش بخصوص در کشورهای آسیایی بسیار استفاده می شود. این سازمان می گوید خیابان ها و پیاده روها محل ذخیره ویروس نیستند. در عین حال که بعید است مواد ضدعفونی کننده بر سطوحی که صاف نیستند مدت طولانی اثر کنند.
بنابر گزارش دویچه وله، از همه مهم تر این که به انسان هیچ گاه نباید مواد ضدعفونی پاشید. این کار از انتقال ویروس از فرد مبتلا به آن به دیگری جلوگیری نمی کند بلکه خطرات بسیاری برای سلامت فرد دارد؛ از سوختگی پوست و چشم گرفته تا ورود مواد سمی و شیمیایی به ریه ها و مشکلاتی که برای دستگاه گوارش می تواند ایجاد شود.

“ویروس کرونا با احتمال بسیار بالا از راه حرف زدن منتقل می شود”
این مطالعه در حالی انتشار یافته که چند روز قبل نتایج یک تحقیق که در هفته نامه آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا (PNAS) به چاپ رسیده به نقش بسیار مهم ریز ذره های بزاقی در انتقال بیماری کووید ۱۹ اشاره نموده است.
بر اساس این تحقیق ریز ذره های بزاقی تولید شده توسط گفتار می توانند در یک فضای بسته به مدت بیشتر از ۱۰ دقیقه در هوا معلق بمانند.
متخصصان پیش از این درباره انتقال نوع جدید ویروس کرونا از راه سرفه و عطسه اخطار داده بودند اما بر مبنای یک مطالعه تازه، هنگام صحبت کردن هم ریز قطره های ناپیدای بزاقی که امکان دارد حاوی ذرات ویروس باشند به بیرون از دهان پرتاب و پراکنده می شوند.
نتایج این مطالعه که در مجموعه مقالات برگزیده آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا انتشار یافته نشان داده است که ریز قطره ها هر چه کوچک تر باشند، بیشتر به حالت معلق در هوا باقی می مانند؛ در حالیکه ذرات سنگین تر بعد از مدت کوتاهی بر اثر نیروی جاذبه بلافاصله به سمت زمین سرازیر می شوند.
بر اساس نتایج این آزمایش، یافته بدست آمده در این مشاهده مستقیم نشان داده است که سخن گفتن به شکل عادی ریز قطراتی را تولید و در محیط پراکنده می کند که می توانند ده ها دقیقه و حتی بیشتر به حالت معلق در هوا باقی بمانند؛ این ذرات در یک محیط بسته و محدود قابلیت بالایی برای انتقال بیماری دارند.
این تیم تخصصی پیشتر نتیجه آزمایشی را به ثبت رسانده بودند که نشان می داد صحبت کردن به روشی آرام و با صدای ضعیف تر به نسبت ریز قطرات بزاقی کم تری را تولید و در هوا منتشر می کند.
بنابر گزارش یورونیوز، تایید علمی نتایج این آزمایش که بر نقش مهم انتقال ویروس از راه ریز ذره های بزاقی معلق در هوا صحه می گذارد دلیل موجه دیگری جهت استفاده از ماسک برای پیش گیری از مبتلا شدن به نوع جدید ویروس کرونا است که خیلی از کشورها حالا به لزوم آن پی برده و حتی استفاده از آن در محیط های بسته را الزامی کرده اند.