برنامه وزارت بهداشت برای حذف هپاتیت در کشور

به گزارش طب اصیل رئیس اداره هپاتیت وزارت بهداشت اظهار داشت: در حالیکه فقط ۴۲ درصد نوزادان در جهان به واکسن هپاتیت B دسترسی دارند، در ایران قریب ۱۰۰ در صد کودکان در بدو تولد واکسن هپاتیت B دریافت می کنند.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، دکتر رشید رمضانی اضافه کرد: ۶ مرداد ماه (۲۸ جولای) مصادف با روز جهانی هپاتیت و با شعار ” هپاتیت منتظر نمی ماند” از سوی WHO اعلام شده است.
وی ادامه داد: سال جاری سازمان جهانی بهداشت به جلوگیری از انتقال هپاتیت B از مادر به نوزاد(EMTCT) و هم دستورالعمل اجرایی آن تمرکز کرده است.
وی افزود: بنا به اعلام سازمان جهانی بهداشت فقط ۴۲ درصد از کودکان درجهان، در بدو تولد واکسن هپاتیت B دسترسی دارند.
رئیس اداره هپاتیت اظهار داشت: برنامه ایمن سازی ۲۰۳۰ یک چشم انداز و استراتژی دراز مدت و گسترده جهانی برای واکسیناسیون در دهه ۲۰۳۰-۲۰۲۱ عرضه می دهد.
رمضانی اضافه کرد: سفارش شده است که تمام کشورها واکسیناسیون را از بدو تولد تا سنین بالاتر در طول زندگی افراد انجام دهند. همینطور تمرکز برنامه بر روی پوشش واکسیناسیون بر پایه عدالت است، بگونه ای که در همه جا دسترسی یکسان به واکسن وجود داشته باشد.
وی بیان نمود: بر مبنای آخرین آمار جهانی ۲۹۶ میلیون نفر درجهان به هپاتیت B و ۵۸ میلیون نفر به هپاتیت C مبتلا هستند.
وی عنوان کرد: سالانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از عفونت های هپاتیت B و C در دنیا رخ می دهد. یعنی درهر ۳۰ ثانیه یک نفر مبتلا به بیماری های در رابطه با هپاتیت در جهان جان خویش را از دست می دهد.
رئیس اداره هپاتیت وزارت بهداشت درباره اقدامات مرکز مدیریت بیماری های واگیر در این خصوص اظهار داشت: در جهت برنامه های سازمان جهانی بهداشت، مرکز مدیریت بیماری های واگیر مبادرت به بازبینی برنامه حذف هپاتیت در ایران کرده و در شرایط تحریم و بحران کرونا و در بستر نظام جامع شبکه کشور با باز تعریفی در وظایف نیروهای بهداشتی ضمن پایلوت برنامه حذف هپاتیت در پنچ دانشگاه کشور، به صورت همزمان از توان واحد های مشاوره هپاتیت که الان در بیشتر از ۳۷ دانشگاه علوم پزشکی به راه افتاده است، برای بیماری یابی فعال و غیر فعال بهره برده است.
دکتر رمضانی اضافه کرد: بخشی از دستاوردهای مرکز مدیریت بیماری های واگیر عبارت از بیماریابی فعال و غیر فعال و درمان مجانی بیماران شناسایی شده با کمک خیرین سلامت و معاونت بهداشت است.
وی ابزار داشت: از آنجایی که بیماری هپاتیت B و C عموما در جمعیت های کلیدی همچون معتادین تزریقی (PWID)، زنان صدمه پذیر (CSW) و زندانیان متمرکز است، تنها راه رسیدن به اهداف حذف هپاتیت در ایران بیماریابی فعال در این گرو های آسیبب پذیر است.
وی تصریح کرد: پارسال ضمن واکسیناسیون تمام کودکان تازه متولد شده، به همت همکاران معاونت بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور حدود ۵۰۰ هزار نفراز بزرگسالان در گروه سنی ۳۰-۶۵ سال ضد هپاتیت B واکسینه شدند.
رئیس اداره هپاتیت اظهار داشت: باتوجه به شرایط کرونایی کشور و درگیری معاونت های بهداشت این اقدام بسیار پرارزش و درخور توجه است.
وی افزود: طی تفاهمنامه همکاری با سازمان شهرداری ها و دهیاریهای کشور ۲۴۰ هزار دوز واکسن برای کارگران پسماند و کارکنان آتش نشانی در سرتاسر کشور توزیع و در حال تلقیح می باشد.
رمضانی اضافه کرد: همینطور طی تفاهمنامه همکاری منعقد شده بین مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با صنعت نفت کشور، جهت واکسیناسیون کارکنان این سازمان ۴۰۰ هزار دوز واکسن توزیع و افراد حائز شرایط واکسینه شدند.
دکتر رمضانی اضافه کرد: همینطور حدود ۱۶ هزار دوز واکسن به سازمان انتقال خون ایران جهت واکسیناسیون اهدا کنندگان مستمر خون و حدود ۹۰ هزار دوز به سازمان زندانها پارسال اختصاص یافت.
رییس اداره هپاتیت بیان داشت: مجموع تعداد موارد درمان شده هپاتیت C درمراکز خصوصی و دولتی درسال گذشته ۱۴ هزار و ۵۰ نفر می باشد.
وی خاطرنشان کرد: محور اصلی مبارزه با هپاتیت C بیمار یابی فعال در جمعیت های کلیدی و درمان مجانی بیماران مبتلا و بی بضاعت است.
وی ادامه داد: در مجموع یک میلیون و ۴۸۱ هزار و ۹۷ دوز واکسن برای گروه های هدف که شامل اهداکنندگان مستمرخون، زندانیان و خانواده آنها، بیماران دیابتی و دیالیزی، هموفیلی، تالاسمی، آرایشگران، معتادان، پرسنل شاغل در مراکز درمانی، افراد دارای رفتارهای پرخطر، ساکنان گرمخانه ها و مراکز نگهداری افراد بی خانمان هستند، اختصاص یافت.
دکتر رمضانی اضافه کرد: موارد هپاتیت B، C کشف شده بین سالهای ۱۳۹۳-۱۳۹۹ با کاهش قابل ملاحظه ای روبروست. بیماریابی و واکسیناسیون منجر به کاهش میزان فراوانی مرگ و میر هپاتیت های ویروسی شده است.
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی بیان داشت: به صورت اجمالی باید اظهار داشت که برای رسیدن به اهداف برنامه حذف هپاتیت در ایران تا سال ۱۴۱۰ لازم است برای کنترل هپاتیت B به توسعه واکسیناسیون در گروه های صدمه پذیر توجه گردد و برای حذف هپاتیت C باید به توسعه واحدهای مشاوره هپاتیت، آموزش نیروهای بهداشتی در واحدهای مشاوره هپاتیت، اطلاع رسانی عمومی درمورد راه های پیشگیری، بیماریابی فعال و درمان بیماران مبتلا و پشتیبانی از آنها تمرکز کرد.

منبع: