۷۲ درصد جمعیت خراسان جنوبی ۲ دز واکسن کرونا زدند

به گزارش طب اصیل دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا خراسان جنوبی اظهار داشت: از شروع اجرای طرح واکسیناسیون عمومی تا حالا ۷۲ درصد از جامعه هدف بالای ۱۲ سال استان ۲ دُز واکسن کرونا را دریافت کرده اند و امیدواریم با استقبال بیشتر مردم درصد قابل توجهی از ایمنی را کسب نماییم.
غلامرضا شریف زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: تا حالا ۵۳۷ هزار و ۷۵۶ نفر معادل ۸۵ درصد جامعه هدف خراسان جنوبی دز اول و ۴۵۱ هزار و ۲۲۵ نفر معادل ۷۲ درصد دز اول و دوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند.
وی اظهار داشت: همین طور دز سوم واکسن به چهار هزار و ۳۳۹ نفر افراد واجد شرایط تزریق شده است و این روند ادامه دارد.
دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: تا حالا یک میلیون و ۳۰۰ هزار دز واکسن کرونا وارد استان شده و از این تعداد ۹۹۳ هزار و ۴۲۰ دز تزریق شده است.
وی درباره آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان خراسان جنوبی اظهار داشت: از هفته گذشته گزارش ها حاکی از روند ثابت بیماری در استان بوده اما وضعیت همچنان شکننده است.
شریف زاده رعایت نشدن دستورالعمل های بهداشتی در تالارها و پذیرش بالای یک چهارم دانش آموزان در مدارس را از عواملی برشمرد که موجب افزایش موارد مبتلاشدن به بیماری کووید۱۹ می شود.
وی از کنترل وضعیت مدارس توسط کارشناسان بهداشتی آگاهی داد و اضافه کرد: عموما پروتکلهای بهداشتی نظیر تهویه و ماسک زدن رعایت می شود اما برخی از مدارس فاصله تعیین شده در شیوه نامه ۰۷ را رعایت نمی کنند.
دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا خراسان جنوبی اظهار داشت: بر طبق آخرین آمار، ۲۱۰ بیمار تنفسی در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد ۷۵ نفر تست کرونای مثبت داشته اند.
اولین مورد قطعی مبتلاشدن به ویروس کرونا در شهر بیرجند چهارم اسفند ۱۳۹۸ گزارش شد و واکسیناسیون کرونا در خراسان جنوبی از ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ با تزریق واکسن به کادر بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ولی عصر (عج) بیرجند و چند بیمارستان دیگر استان شروع شد که تا حالا با ورود محموله های مختلف ادامه یافته است.
عملیات واکسیناسیون در ماه های اخیر با ورود محموله های جدید واکسن کرونا به کشور و خراسان جنوبی سرعت گرفت و تکمیل پوشش واکسیناسیون در گروههای سنی مختلف ادامه دارد.
خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان و حدود ۸۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.
براساس آخرین رنگ بندی، سه شهرستان خراسان جنوبی در وضعیت نارنجی (پرخطر) و سایر شهرستان های استان در وضعیت زرد (متوسط خطر) هستند.

منبع: