مسئولیت پذیر باشیم، واکسن می زنیم

اعلام کمترین تعداد فوت ناشی از کرونا (۱۹ نفر) بعد از دو سال در ۱۷ دیماه ۱۴۰۰ از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حاکی می باشد، اگر مسئولیت پذیر باشیم، واکسن می زنیم.
به گزارش طب اصیل به نقل از خبرگزاری ایرنا، اول آذر ماه ۱۴۰۰ بود که تعداد جانباختگان کرونا در ایران بعد از ۲۳۴ روز دو رقمی شد و کاهش قربانیان این بیماری به ۹۷ نفر، نشان داد که واکسیناسیون سراسری در کشور اثربخش بوده است.
اقدامی که با مشارکت مردم امروز باوجود بروز سویه جدید اومیکرون در کشور هم مرگ زیر ۵۰ نفر را باعث شده است. عددی که به قول متخصصان حوزه سلامت با تداوم مشارکت همگانی شهروندان در رعایت سختگیرانه پروتکلهای بهداشتی بخصوص تزریق واکسن باز هم کاهش خواهد یافت.
به گفته بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم ۸۰ درصد قربانیان این بیماری از واکسن نزده ها بوده و بنابراین، بی توجهی هر انسان در مقابله با این ویروس، عدم رعایت اصول بهداشتی و مقاومت در مقابل واکسن در واقع بی توجهی به وظیفه ای است که تبعات جبران ناپذیر آن دامن گیر کل جامعه خواهد شد.
برخی از کارشناسان مربوطه هم معتقدند تصمیم گیری در مورد دریافت واکسن کرونا یک مسئله شخصی نیست و ازاین رو فرضیه الزامی کردن واکسیناسیون را راهکاری موثر در مقابله با این بیماری عنوان می کنند.
محمد هاشمی، سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم آخرین آمار موارد مثبت شناسایی شده اومیکرون در کشور تا تاریخ ۱۷ دیماه را ۴۶۷ نفر اعلام نمود.
ورود این سویه که ۲۸ آذرماه به ایران تایید شده بود، به قول پزشکان به سبب قدرت انتشار بالا می تواند کشور را با موجی از بیماران اومیکرون و احتیاج به سیستم پزشکی و پرستاری مواجه کند.
اتفاقی که حالا در بعضی کشورها نظیر انگلستان مشاهده می شود. مطابق با گزارشات رسمی روزانه بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار نفر بیمار مبتلا به کرونا در این کشور شناسایی می شود. در اروپا و امریکا هم شمار مبتلایان به این ویروس در هر ۲۴ ساعت از مرز ۱۰۰ هزار نفر گذشته است. اعدادی که نه فقط مرگ ساکنین کره زمین که سوگ هزاران خانواده را روایت می کند.
ضرورت بهره گیری از مشوق های مثبت و منفی برای تکمیل واکسیناسیون
روان درمانگر و مدرس دانشگاه روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا در مورد طرح واکسیناسیون الزامی برای مقابله با کرونا گفت: اجبار و اجبار در مورد هر مسئله سبب جبهه گیری و مقاومت در مقابل پذیرش مبحث خواهد شد.
مهدی عسکری پور خاطرنشان کرد: امروزه در زمینه تربیتی هم تنبیه و توبیخ حذف شده و به منظور تقویت رفتارهای مثبت و حذف رفتارهای منفی مولفه های تشویقی به کار گرفته می شود. رفتاردرمانگران هم تقویت مثبت و منفی را جایگزین تنبیه کرده اند.
به گزارش طب اصیل به نقل از خبرگزاری ایرنا، استفاده از مشوق های مثبت و منفی برای تقویت رفتار مطلوب و به کارگیری مجازات مثبت و منفی برای تضعیف رفتار مشکل ساز به کار برده می شود.
وی با اشاره به گفتگو با برخی شهروندان دراین زمینه افزود: برخی از اماکن عمومی و ادارات تداوم حضور در اداره و سازمان و بهره مندی از خدمات را منوط به عرضه کارت واکسیناسیون دانسته و این اجبار برای مردم می تواند با بروز عواطف و احساسات منفی همراه شود.
این مدرس تصریح کرد: آگاهی بخشی و اطلاع رسانی دراین زمینه باید سبب ترغیب عمومی و مشارکت در واکسیناسیون شده و مردم علاوه بر رسانه ها، می توانند از مشاهدات تجربی خود دراین زمینه هم استفاده کنند.
عسکری پور توضیح داد: قبل از آغاز واکسیناسیون در کشور، میتوان بیماران کرونا و جانباختگان این ویروس را در خانواده، دوستان و نزدیکان مشاهده کرد، اما امروز کاهش میزان مرگ و میر، بستری و بیماران کرونا در هر طایفه دیده می شود. مردم می توانند فارغ از آمارهای رسمی، اخبار و اطلاعات، این موارد در خانواده و اقوام خود مشاهده و نتیجه گیری کنند.

وی خاطرنشان کرد: عناصر تشویقی مانند پرداخت وام، شارژ کردن کارت مترو و اتوبوس، معافیت از مالیات و کاهش هزینه قبوض و در مقابل عناصر تنبیهی همچون تاخیر در پرداخت وام و… در کنار استفاده از نظرات هنرمندان و ورزشکاران و اقشار محبوب جامعه هم دراین زمینه اثرگذار می باشد.
اجبار در واکسیناسیون باید آخرین گزینه باشد
عسکری پور افزود: فوبیا از سوزن، بی اعتمادی به واکسن، اعتقاد به مقدرات همچون علل اصلی مخالفت با واکسن است، اما هر یک از این مسائل باید با آگاهی بخشی از بین برود. بعد از آگاهی بخشی، اطلاع رسانی، بهره گیری از طرح های تشویقی، عناصر تنبیهی، گفتگو با مردم و شرح مخاطرات بیماری، میتوان از طرح واکسیناسیون الزامی به منظور پیشگیری از تضییع حقوق دیگران بهره برد.
این روانشناس تصریح کرد: در واقع تزریق واکسن کرونا رعایت حقوق اجتماعی دیگران بوده و در نهایت، بعد از آزمایش همه شیوه های تشویقی، میتوان از اجبار و اجبار به عنوان آخرین گزینه بهره برد.
عسکری پور با اشاره به قانون اساسی تصریح کرد: مطابق با قانون اساسی کشور هم رفتار هر شهروند در صورت تضییع حقوق دیگران باید مهار شود، دریافت واکسن کرونا با سلامت تک تک شهروندان جامعه مرتبط می باشد و ازاین رو مخالفان واکسن باید از دریافت خدمات عمومی در جامعه محروم شوند.

منبع: