سفارش هایی برای اثربخشی بهتر جراحی مفصل ران و زانو

به گزارش طب اصیل یک جراح ارتوپد در مرکز تخصصی ˮمایو کلینیکِˮ آمریکا می گوید: اعمال برخی تغییرات در سبک زندگیِ افرادی که به جراحی تعویض مفصل ران یا زانو اقدام نموده اند ممکنست در بهبود نتیجه عمل اثربخش باشد.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، دکتر “متیو آبدل”، جراح ارتوپد در مایو کلینیک اظهار داشت: پیش از مبادرت به جراحی، کاهش وزن از راه رژیم غذایی و ورزش سفارش میشود. شاخص توده بدنی (BMI) مورد نظر کمتر از ۴۰ است اما هر چه بتوان این شاخص را به ۲۵ تا ۳۰ نزدیک کرد، بهتر است.
همچنین رعایت موارد زیر سفارش میشود:
– حداقل از شش هفته پیش از جراحی از مصرف سیگار و دیگر دخانیات خودداری شود. همینطور بعد از جراحی از استعمال محصولات نیکوتین خودداری کنید.
– حداقل دو هفته پیش از جراحی مصرف داروهای مسکن حاوی مخدر را قطع کنید.
– در صورت مبتلا شدن به دیابت، پیش از مبادرت به جراحی مطمئن شوید که وضعیت بیماری تحت کنترل است.
این جراح ارتوپد همینطور تصریح کرد: بعضی از تغییراتِ سبک زندگی تاثیری در بهبود وضعیت بیمار بعد از مبادرت به جراحی تعویض مفصل ران و زانو ندارد که شامل مصرف مکمل های گیاهی و ویتامین ها، استفاده از کرم های زخم و دستگاههای تحریک الکتریکی است.
همینطور هنوز معلوم نیست آیا اقدامات دیگر پیش از جراحی به بهبود نتایج آن کمک می نماید یا خیر که از آن جمله می توان به فیزیوتراپی پیش از تعویض مفصل ران و زانو و فیزیوتراپی پس از عمل تعویض مفصل زانو اشاره نمود.
بعضی از بیماران پیش از جراحی تعویض مفصل ران یا زانو، جراحی لاغری انجام می دهند اما تحقیقات اخیر سوالاتی را در مورد اثربخشی این اقدام مطرح کرده است. متخصصان دریافتند که این بیماران بدون توجه به شاخص توده بدنی، عوارض بیشتری نسبت به افرادی که تنها جراحی تعویض مفصل انجام داده اند، دارند. این عوارض شامل عفونت و تأثیر بر اثربخشی نتیجه جراحی تعویض مفصل است.
به گزارش سایت تخصصی “هلث دی”، وی اظهار داشت: تصور میشود که این وضعیت امکان دارد با میکروبیوم روده و تنوع ژنتیکی بدن بیمار ارتباط داشته باشد. باآنکه آنها وزن خویش را از کاهش داده اند، اما بافت های نرم و وضعیت کلاژن زیرین هنوز ماهیت اصلی خویش را دارند.

منبع: