کوچکترین سبیل جهان روی نوک سوزن، عکس

به گزارش طب اصیل، ایسنا نوشت: کوچکترین سبیل جهان بمنظور جلب توجه مردان به سنجش سلامت خود روی یک گلبول قرمز سوار شد.
دانشمندان استرالیایی کوچکترین سبیل جهان را ساخته اند که به اندازه کافی ریز است که روی یک گلبول قرمز قرار بگیرد.
هدف از طراحی این سبیل کوچک با عرض تنها پنج میکرون، افزایش آگاهی در مورد سلامت مردان بوده است.
این سبیل کوچک در مرکز نانوساخت ملبورن(MCN) با بهره گیری از همان تکنیک هایی که دانشمندان برای ساخت دارو یا سیستم های تحویل دارو یا اجزای کوچک برای حسگرها یا سیستم های میکروسیال استفاده می نمایند، ساخته شد.
پروسه ساخت این سبیل کوچک شبیه به ساختن اشیای مینیاتوری بسیار کوچک است. برنی اورلوپ، مدیر مهندسی و عملیات در MCN اظهار داشت: ما به دقت این سبیل کوچک موسوم به Mo را با لایه بندی رزین پلیمری و چاپ سه بعدی روی یک پایه کوچک چاپ کردیم و آنرا به یک گلبول قرمز خون با بهره گیری از یک ابزار در ابعاد میکرو چسباندیم.

این گلبول قرمز از نمونه ای که از یک اهداکننده داوطلب گرفته شده بود، جدا شد و روی یک صفحه با روکش طلا ثابت شد و سپس در یک لایه فلزی به ضخامت ۱۵ نانومتر پوشانده شد تا برای لحظه بزرگ خود آماده شود.
در نهایت، تصاویری از قرارگیری این میکروسبیل با بهره گیری از میکروسکوپ الکترونی روبشی(SEM) گرفته شد.
این که چرا چنین کاری انجام شده، احیانا سؤالی است که در ذهن همه کسانی که این خبر را می خوانند، ایجاد می شود. موضوع فقط ساخت یک هنر مینیاتوری نبوده است، بلکه یک ترفند تبلیغاتی در پشتیبانی از یک موسسه خیریه سلامت مردان به نام Movember بوده که مردان را تشویق می کند تا آگاهی خودرا در مورد مسائلی مانند سرطان پروستات و بیضه و همین طور خودکشی مردان بالا برند. اهدای خون نیز از اهداف برجسته این کار بوده است.
آلیسون گولد، سخنگوی صلیب سرخ استرالیا می گوید: اهدای خون تنها راهی برای مساعدت با خویشان نیست، بلکه راهی عالی برای شناخت سلامت خود و در عین حال نجات یک زندگی است. مردم با هر اهدا از ضربان قلب، فشار خون و میزان ذخیره آهن در بدن خود آگاه می شوند.
وی ادامه داد: بااینکه این سبیل، خیلی کوچک است، اما امیدواریم بتواند تأثیر زیادی بگذارد و الهام بخش چندین مرد(و زن) باشد تا خون اهدا کنند و برای سلامت خود تلاش کنند.