مطب بدون دکتر

به گزارش طب اصیل، دیجیاتو نوشت: راحت ترین و کاربردی ترین روش های درمانی را تجربه کنید؛ این ادعایی است که استارتاپ Forward Health، سازنده کرپاد (CarePod)، نخستین کلینیک هوش مصنوعی جهان، مطرح می کند. کنترل فشار خون، چکاپ قلب و درمان بیماریهای باکتریایی تنها قسمتی از قابلیت های این دستگاه به حساب می آیند و هوش مصنوعی کرپاد تحلیل کاملی از اقدامات انجام شده را برایتان ارسال می کند تا از جزییات بیماری خود باخبر شوید.

فوروارد هلث (Forward Health) یکی از شرکتهای حوزه درمانی با ارزشی بالغ بر ۶۷۵ میلیون دلار بوده که ۱۰۰ میلیون دلار آن را طی پروژه کرپاد جمع آوری کرده است. این کمپانی در سال ۲۰۱۶ توسط «آدرین عون»، «اریک فری»، «ایلیا آبیزوف» و «رابرت سباستین» پایه گذاری شد و در هیئت مدیره شرکت علاوه بر آدرین عون، «برایان سینگرمن»، «کیت رابیوس»، «پاتریک پیچت»، «رام شریرام» و «مارک بنیوف» هم حضور دارند. همچنین «اریک اشمیت»، «جان دوئر» و «مریسا میر» شرکت را در راه توسعه اهداف درمانی پیشرفته راهنمایی می کنند.
طبق گفته آدرین عون، مدیرعامل و یکی از بنیان گذاران فوروارد هلث، اولین پروژه این شرکت در سال ۲۰۱۷ با هدف توسعه مراقبت های بهداشتی-درمانی آغاز شد. آنها در ابتدا تلاش داشتند با ایجاد مطب های پیشرو، روش های درمانی سابق مانند اسکنرهای بدن، حسگرهای هوشمند و الگوریتم های تشخیص را کنار بگذارند و از فناوری های جدیدی بهره ببرند. حالا فوروارد هلث در مأموریتی مشابه، با به کارگیری تجارب قبلی تلاش در توسعه کرپاد دارد.
کرپاد، کلینیک درمانی هوش مصنوعی بیمارانی که برای اولین بار از سرویسهای درمانی کرپاد استفاده می نمایند، یک ارزیابی کامل بیومتریک از خودشان دریافت می کنند که عملکرد بهتری را در تشخیص و درمان بیماریهای مختلف به ارمغان می آورد. علاوه براین، هوش مصنوعی کرپاد اطلاعات بیشتری از روش های درمانی و وضعیت جسمی بیماران در اختیارشان می گذارد.
در سال ۲۰۱۷، آدرین عون در مصاحبه با تک کرانچ از کرپاد به عنوان چاره ای برای پیشرفت پزشکان یاد کرد: «باید راهی برای پیشرفت شیوه درمانی پزشک ها و نجات زندگی های بیشتر پیدا کنیم؛ همان گونه که مهندسان با توسعه برنامه ها و نرم افزارها در راه توسعه و پیشرفت قرار دارند.»
وی همچنین شروع فعالیت های فوروارد هلث را مشابه کمپانی تسلا و ایلان ماسک می داند: «مطب دکتر را همان خودروی مدل S تسلا درنظر بگیرید که نسخه بهینه تر آن خودروی مدل ۳ یا کرپاد نام دارد. درحقیقت کرپاد را می توان مطب یک پزشک با بهره گیری از بالاترین سطوح فناوری دانست.»

در ابتدا فوروارد هلث با ایجاد مطب های درمانی، خدمات پزشکی خود را برای رسیدگی به بیماران در شرایط مختلف گسترش داد که عبارتند از: اسکنرهای پوستی برای مشکلات و بیماریهای در ارتباط با آن، اسکنر بدن برای شناسایی ناراحتی های قلبی و غیره. همچنین در زمان شیوع بیماری کووید ۱۹، این شرکت پیشنهاد خود در مورد نظارت و درمان ازراه دور بیماران را به مرحله اجرا رساند.
حالا بنظر می رسد که فوروارد هلث به دنبال عرضه روش های درمانی جدیدی است و تمامی تجربیات درمانی گذشته را یک جا در کرپاد به کار می گیرد. این شرکت روی عرضه اولیه ۲۵ دستگاه کرپاد متمرکز است و می خواهد که با توسعه این فناوری، تولید آن را به ۳۲۰۰ دستگاه در سال برساند.
با مطب هوش مصنوعی درمان شوید هنگام استفاده از کرپاد، یک راهنمای صوتی تعبیه شده است که شما را در استفاده از تجهیزات داخل آن راهنمایی می کند. در اولین مرحله، با نصب برنامه اختصاصی دستگاه می توانید قفل دستگاه را باز کنید و به خصوصیت های آن دسترسی داشته باشید. زمانیکه وارد کرپاد شدید، تجهیزات مختلفی ازجمله مانیتور لمسی کنار صندلی و یک دایره نورانی تعبیه شده روی زمین را مشاهده می کنید؛ این دایره نورانی جایگاه اسکن بدن شما برای درمان خواهد بود. یک کشوی مخفی هم در داخل یکی از بخش های دستگاه وجود دارد که تست های پزشکی مختلفی را در صورت نیاز برایتان فراهم می آورد.
نمایشگر کرپاد خدمات متنوعی برای بسیاری از بیماری ها عرضه می دهد که شامل اسکن کامل بدن، بررسی سلامتی قلب، تست گلو، فشار خون، مدیریت وزن، تست کرونا، آزمایش HIV، تست دیابت و بررسی سلامتی کبد می شود. برای مثال، زمانیکه تست سلامت قلب را انتخاب می کنید، نمایشگر از شما می خواهد که حسگر را در مقابل قلبتان قرار داده و پس از انجام آزمایشات، نتیجه را عرضه می دهد. در صورتی که مشکل جدی تر بوده یا نیازمند مراقبت های درمانی بیشتری باشید، پزشکان فوروارد هلث در جریان روند درمانی شما و داده های مراقبتی تان قرار می گیرند و در صورت لزوم، نسخه یا شیوه درمانی دیگری را برایتان اعمال می کنند.
در کرپاد می توانید با یک دستگاه بدون سوزن یک بارمصرف آزمایش خون انجام دهید، با استفاده کاف بی سیم فشار خونتان را چک کنید و با اسکنر آزمایشات در رابطه با پوست خود را انجام دهید. همچنین ابزارهای گوناگونی برای تشخیص بیماریهای ویروسی و باکتریایی تعبیه شده اند. علاوه بر این مزایا، ظاهراً امکان آزمایش بیماریهای مقاربتی در کرپاد فراهم گشته است، اما جزئیاتی در ارتباط با نحوه عملکردش در دسترس نیست.
هر کرپاد یک متصدی دارد که مسئولیت سرویس دهی دستگاه بر عهده اوست و به سؤالات مهم و اساسی کاربران در ارتباط با دستگاه پاسخ می دهد. هنگام استفاده از کرپاد، بیماران باید به تنهایی وارد دستگاه شوند و در صورت نیاز می توانند از طریق اپلیکیشن مخصوص این برنامه با پزشک شرکت صحبت کنند.
تمامی خدمات گفته شده به اضافه پشتیبانی ۲۴ ساعته طی هفت روز هفته و مکالمه مجازی با پزشکان، هزینه ای ۹۹ دلاری در ماه خواهد داشت. اگر اضافه بر این خصوصیت ها، بیماران خواهان دسترسی به مطب های پزشکی فوروارد هلث باشند باید هزینه ای ۱۴۹ دلاری پرداخت کنند. در پرداخت این هزینه ها، بیماران از پشتیبانی مالی بیمه محرومند؛ چراکه کرپاد در حفظ اطلاعات شخصی کاربرانش سخت ‎گیر است.
کرپاد چاره نوینی است که از داده ها و دستاوردهای گذشته شرکت بهره برده و به عنوان دستگاهی جدید، تلاش می کند روش های درمان به روزتری را فراهم آورد. آدرین عون برنامه های بلندپروازانه ای برای فوروارد هلث دارد و توانایی اثبات شده این شرکت، آنها را برای حل این قبیل مشکلات امیدوار می کند. عون همچنین جاه طلبی زیادی در حل مشکلات و خلق راهکارهای ساده تر برای MRI و عمل قلب باز دارد و امکان دارد شاهد ورود هوش مصنوعی برای به روزرسانی روش های درمانی این چنینی باشیم.
۵۸۵۸

 

منبع: