نجات جان بیماری که می گفتند چند هفته بیشتر زنده نمی ماند

به گزارش طب اصیل، ایرنا نوشت: جراحان زندگی یک زن مبتلا به تومور نادر بینی را با کمک چاپ سه بعدی از صورت بیمار، نجات دادند.
آلیسون هاف ۵۹ ساله با علائم شبیه سرماخوردگی به پزشک رجوع کرد. بیماری او ابتدا عفونت سینوس تشخیص داده شد و آنتی بیوتیک و اسپری بینی برای وی تجویز شد. با اینحال وی گرفتار خونریزی شدید بینی شد که در مراجعه مجدد به پزشک تحت سی تی اسکن قرار گرفت و پزشکان یک پولیپ درحال رشد را در بینی او شناسایی نمودند و مبادرت به نمونه برداری کردند. چهار روز بعد بیماری او آدنوکارسینوم بینی تشخیص داده شد.
بیشتر بخوانید:
رکورد فوق العاده نگهداری شارژ/ بیش از ۷۵ روز!/ عکس زنبوری عجیب در لباس مورچه/ نیش گاوکُش یک حشره کوچک آزمایش های تکمیلی نشان داد او به یک نوع نادر سرطان مبتلا شده و چند هفته بیشتر زنده نمی ماند. این نوع سرطان در غددی که حفره بینی را می پوشاند ظاهر می شود و درمان آن شامل جراحی و پرتودرمانی است.
جراحان دریافتند تومور به حفره مغز بیمار گسترش یافته که عمل جراحی را دشوار ساخته است. جراحی شامل منطقه جمجمه که برای تنفس، حرکت، بینایی، شنوایی، بویایی و لامسه حیاتی می باشد، می شد.
جراحان از مدل صورت او که به تومور نادر سرطان بینی مبتلا بود، چاپ سه بعدی انجام دادند.

متخصصان برای برداشتن تومور و بازسازی قسمتی از اجزای چهره او، از چاپ سه بعدی صورت او استفاده کردند. این جراحی موفقیت آمیز بود و بیمار نجات یافت و حالا به زندگی عادی خود ادامه می دهد.
جراحان بیمارستان دانشگاهی رویال استوک گفتند درمان این بیمار در خیلی از بیمارستان ها امکانپذیر است.
اما این بیمارستان چاپ سه بعدی را اجرا می کند. این فناوری به چاپ مدلی از صورت بیمار و مشاهده بزرگی تومور کمک کرد تا پزشکان اطمینان یابند تجربه و تخصص انجام این جراحی را دارند.
بیمار برای تهیه مدل سه بعدی از چهره او تحت انواع مختلف اسکن قرار گرفت.
بیشتر بخوانید:
این گوشی عجیب آمده تا به سلطنت اپل و سامسونگ پایان دهد مبارزه انسان با قدرتمندترین ربات آدم نمای جهان از سال ۲۰۱۸ تا حالا بیماری وی عود نکرده و بیمار برای تکمیل درمان باید تحت عمل جزیی لب قرار گیرد.

دایا گاهیر جراح گردن، فک و صورت در بیمارستان دانشگاهی نورث میدلندز گفت این جراحی چالش برانگیز بود، اما باتوجه به چاپ سه بعدی با موفقیت انجام شد.
او گفت خیلی خوش شانس بودیم که تازه ترین فناوری را که همان چاپ سه بعدی است، در اختیار داشتیم.
۵۸۵۸

منبع: