مطالعات نشان می دهد؛ کودکان چاق در معرض خطر مشکلات کلیوی در بزرگسالی هستند

به گزارش طب اصیل، یک مطالعه جدید نشان داده است نوجوانانی که اضافه وزن دارند، به صورت قابل توجهی در معرض خطر مبتلا شدن به بیماری کلیوی در دوران جوانی قرار می گیرند.

به گزارش طب اصیل به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، بر مبنای نتایجی که اخیراً انتشار یافته است، چاقی خطر ابتلاء به بیماری کلیوی در سنین بالاتر را تا ۹ برابر در پسران و چهار برابر در دختران بالا می برد.
محققان دریافتند حتی چند کیلوگرم اضافه وزن خطر ابتلاء به بیماری کلیوی را در نوجوانان بالا می برد.
تیم تحقیق نوشت: «این ارتباط حتی در افراد با BMI بالا در نوجوانی مشهودتر بود، در مردان بارزتر بود و پیش از ۳۰ سالگی آشکار شد.»
به گفته محققان، تحقیقات قبلی BMI بالا را با بیماری کلیوی در افراد مسن مرتبط دانسته است، اما تحقیقات زیادی در مورد خطرات بالقوه چاقی در دوران کودکی برای سلامت کلیه انجام نشده است.
این مطالعه بیشتر از ۵۹۳۰۰۰ نوجوان ۱۶ تا ۲۰ ساله را که بعد از سال ۱۹۷۴ متولد شده بودند، مورد بررسی قرار داد و همه آنها برای خدمت الزامی سربازی تحت ارزیابی پزشکی قرار گرفتند.
پس از ۱۳ سال پیگیری، محققان دریافتند که نزدیک به ۲۰۰۰ نفر از شرکت کنندگان به بیماری مزمن کلیوی اولیه مبتلا شده بودند.
نتایج نشان داد که خطر ابتلاء به بیماری کلیوی در نوجوانان با اضافه وزن بیشتر بود.
پسران مبتلا به چاقی شدید ۹ برابر بیشتر در معرض خطر ابتلاء به بیماری کلیوی بودند، در حالیکه آنهایی که چاقی خفیف داشتند تقریبا هفت برابر بیشتر و آنهایی که اضافه وزن داشتند چهار برابر بیشتر در معرض این خطر بودند.
همین امر در مورد دختران هم صدق می کرد؛ خطر بیماری کلیوی در چاقی شدید چهار برابر، در چاقی خفیف تقریبا سه برابر و در اضافه وزن بیشتر از دو برابر بود.
محققان نوشتند: «این یافته ها پیش آگاهی از موارد بالقوه قابل پیشگیری و افزایش احتمال ابتلاء به بیماری مزمن کلیوی و متعاقب آن بیماری قلبی عروقی است.»
آنها نوشتند: «تحلیل ما نشان داده است که حتی در صورت عدم وجود دیابت یا فشار خون بالا، خطر ابتلاء در افراد دارای اضافه وزن و چاقی در نوجوانی ۱.۵ تا ۲.۷ برابر افزایش خواهد یافت.»
به گفته محققان، هنوز معلوم نیست که چرا اضافه وزن به کلیه ها صدمه می رساند. فشار خون بالا، سطح کلسترول بالا و اختلالات هورمونی در رابطه با چاقی همگی امکان دارد در این حوزه نقش داشته باشند.