یافته جدید تحقیقاتی؛ بعضی از داروهای HIV می توانند با آلزایمر مقابله کنند

به گزارش طب اصیل، در یک مطالعه جدید، افراد مبتلا به اچ آی وی که داروهای استاندارد برای دور نگه داشتن ویروس دریافت می کردند، نرخ بسیار پایین تر مبتلا شدن به بیماری آلزایمر داشتند.

به گزارش طب اصیل به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، این نتایج نشان داده است این داروها امکان دارد خطر ابتلاء به بیماری مغزی را هم کاهش دهند.
تیمی به سرپرستی دکتر «جرولد چان» از دانشگاه کالیفرنیا به این نتیجه رسیدند که این تحقیقات در مراحل اولیه است، اما این امکان وجود دارد که مکانیسم های مورد استفاده توسط این داروهای HIV در سطح ژنتیکی برای خنثی کردن آلزایمر در مغز عمل کنند.
در این مطالعه، گروه چان نرخ بیماری آلزایمر را در بین تقریبا ۸۰۰۰۰ فرد مبتلا به HIV مثبت بالای ۶۰ سال بررسی کردند. برای بیشتر از ۴۶۰۰۰ نفر از آنها نوعی داروهای سرکوب کننده HIV معروف به مهارکننده های ترانس کریپتاز معکوس (RT) تجویز شده بود.
محققان دریافتند در بین این زیرگروه، تشخیص آلزایمر در حدود ۲.۵ نفر در هر ۱۰۰۰ نفر رخ می دهد که بسیار کمتر از ۶.۱۵ در هر ۱۰۰۰ مشاهده شده در گروه کنترل از افراد مسن بدون HIV بود.
این مطالعه برای اثبات این که مهارکننده های RT مستقیماً از بیماری آلزایمر جلوگیری می کنند طراحی نشده است. با این وجود، این یافته جالب بود و مکانیسم های ژنتیکی وجود دارد که امکان دارد این ارتباط را توضیح دهد.
در یافته های اخیر، تحقیق چان نشان داد که در بیماران آلزایمری، ژنی که در نورون ها یافت می شود گرفتار جهش هایی می شود که می تواند هزاران نوع ژن جدید تولید نماید.
ژن در رابطه با آلزایمر، به نام APP، با استفاده از همان آنزیمی که HIV برای ربودن ژنتیکی سلول های انسان از آن استفاده می نماید، گرفتار این تغییر شکل می شود.
به همین دلیل است که داروهای بازدارنده RT یک عنصر رایج در داروی است که افراد HIV مثبت برای سرکوب ویروس از آن استفاده می نمایند.
بنابراین، این منطقی است که مهارکننده های RT فرآیندهای RT درگیر در بیماری آلزایمر را در سلول های مغز هم خنثی کنند.
چان می گوید: «آنچه ما حالا به آن پرداخته ایم بسیار خام است. گام بعدی واضح برای لابراتوار ما اینست که تشخیص دهیم کدام نسخه از RT ها در مغز فرد مبتلا به بیماری آلزایمر کار می کنند، به صورتی که میتوان درمان های هدفمندتری را کشف کرد.»