۱۲ نکته درباره فرزندخواندگی

به گزارش طب اصیل سازمان بهزیستی کشور متولی نگهداری از کودکان بدسرپرست و بی سرپرست است و خانواده های متقاضی فرزندخواندگی می توانند این کودکان را به سرپرستی بپذیرند. سرپرستی این کودکان شرایط و ضوابط خاصی دارد که این خانواده ها باید از آنها برخوردار باشند.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در «قانون پشتیبانی از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست» مصوب سال ۱۳۹۲ «آیین نامه اجرایی ماده ۲۲ قانون پشتیبانی از حقوق کودکان و نوجوانان بی سرپرست مصوب سال ۱۳۹۴ و آئین نامه اجرایی ماده ۳۶ «قانون پشتیبانی از حقوق کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست مصوب سال ۱۳۹۴ همچون قوانینی هستند که مقررات مربوط به فرزندخواندگی را تشریح کرده اند که بعضی از این قوانین در زیر آمده است:
۱- زن و شوهر بدون فرزند، دختران و زنان بدون شوهر و زن و شوهر دارای فرزند گروه هایی هستند که می توانند متقاضی سرپرستی کودکان بی سرپرست و بد سرپرست تحت پوشش سازمان بهزیستی باشند.
۲- افراد متقاضی باید شرایطی مانند مقید به انجام واجبات و ترک محرمات، صلاحیت اخلاقی، عقد دائم بین زوجین و تابعیت ایرانی را دارا باشند.
۳- حداقل یکی از زوجین باید بیشتر از ۳۰ سال سن داشته باشد. دختر مجرد متقاضی هم باید حداقل ۳۰ سال سن داشته باشد. متقاضیان کمتر از ۵۰ سال برای فرزند خواندگی در اولویت هستند.
۴- فرد متقاضی نباید محکومیت کیفری داشته باشد.
۵- تمکن مالی هم از شرایط فرزندخواندگی است و با ابزارهایی مانند شغل پایدار با درآمد مکفی، خانه مسکونی شامل ملکی یا استیجاری و… توسط بهزیستی سنجیده می شود. فرد متقاضی همینطور باید دارای بیمه پایه اجتماعی و درمان باشد، چونکه باید بعدا کودک را بیمه تکمیلی کند. تمکن مالی یکی از زوجین در زمان عرضه تقاضانامه برای احراز شرایط کفایت می کند اما تملیک اموال یا حقوق یا تعهد به تملیک اموال یا حقوق در آینده به نفع کودک یا نوجوان و هم بیمه عمر باید توسط زن و شوهر ( هر دو) صورت گیرد.
۶- فرد متقاضی باید سلامت جسم و روان و توانایی عملی نگهداری از کودکی را دارا باشد به بیماری سفیه یا جنون هم مبتلا نباشد. نداشتن اعتیاد به مواد مخدر، روانگردان و الکل هم از دیگر شرایط نگهداری از کودک است. همینطور متقاضی فرزندخواندگی نباید مبتلا به بیماری واگیر یا صعب العلاج باشد.
۷- برای زن و شوهر بدون فرزندی که متقاضی فرزندخواندگی هستند باید ۵ سال از تاریخ ازدواج آنها گذشته باشد و از ازدواج فعلی خود فرزند نداشته باشند. از زوجین بنا به تشخیص پزشکی قانونی بچه دار نشوند احتیاج به گذشته ۵ سال نیست. همینطور اگر از ازدواج متقاضیان ۵ سال قبل باشد و آنها بچه نداشته باشند احتیاج به دریافت گواهی پزشک متخصص زنان و زایمان هم نخواهند داشت.
۸- برای زنان و دختران بدون همسر هم این افراد نباید فرزند داشته باشند اما اگر خانم مجرد بخواهد سرپرستی خواهران و برادران یا برادرزاده ها و خواهرزاده ها، نوه های خویش را به عهده بگیرد داشتن فرزند بلامانع است.
۹- قانون به خانم های مجرد اجازه داده است که فقط کودک دختر را به سرپرستی بپذیرند اما اگر خانم مجرد واجد شرایط بخواهد سرپرستی برادر، پسر برادر یا پسر خواهر یا نوه خویش را بپذیرد بهزیستی مبحث را به دادگاه منعکس می کند. اگر دادگاه این امر را بپذیرد بهزیستی فرآیند انجام کار را ادامه خواهد داد.
۱۰- دختران و زنان بدون شوهر باید دارای منزل مسکونی به صورت مستقل باشند البته ملکی یا استیجاری بودن منزل تفاوتی ندارد. اگر متقاضی در منزلی به همراه اعضا خانواده خود زندگی می کند منزل مذکور باید دارای امکانات رفاهی برای کودک باشد. همینطور اعضای خانواده وی هم باید بررسی شوند.
۱۱- برای پذیرش درخواست زوجین دارای فرزند رعایت تناسب سنی کودکان زیستی (بیولوژیک) متقاضی و کودک تحت سرپرستی الزامی است. واگذاری کودک غیرهمجنس با کودکان زیستی متقاضیان بلامانع است.
۱۲- درصورتی که متقاضیان سه کودک زیستی داشته باشند که با متقاضیان زندگی می کنند صرفا آنها می توانند یک کودک دیگر را به سرپرستی بگیرند مگر آن که کودکان تحت سرپرستی خواهر یا برادر باشند. اگر کودکان زیستی به علت ازدواج با خانواده زندگی نمی کنند شرط مزبور لازم نیست رعایت شود.