انواع دیابت و نحوه تشخیص آن

طب اصیل: دیابت یک بیماری مزمن است و زمانی رخ می دهد که لوزالمعده، انسولین کافی تولید نمی کند یا بدن نمی تواند بطور موثر از انسولین تولید شده، استفاده نماید.

به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، ​​​انسولین هورمونی است که قند خون را تنظیم می کند. افزایش قند خون، شایع ترین علامت دیابت کنترل نشده است و در طول زمان منجر به لطمه های جدی به خیلی از دستگاه های بدن، خصوصاً اعصاب و عروق خونی می شود.
انواع دیابت
دیابت نوع یک که دیابت وابسته به انسولین یا دیابت دوران کودکی نامیده می شود. این نوع دیابت با تولید انسولین ناکافی در بدن مشخص می شود و کنترل آن با تزریق روزانه انسولین امکان پذیر است. علایم دیابت نوع یک، شامل دفع بیش از اندازه ادرار، تشنگی و پرنوشی، گرسنگی دائمی و پرخوری، کاهش وزن، تغییرات بینایی و خستگی است. این علایم ممکنست بطور ناگهانی رخ دهد.

دیابت نوع دو که به آن دیابت غیر وابسته به انسولین یا دیابت بزرگسال گفته می شود. این نوع دیابت حاصل استفاده غیرموثر بدن از انسولین است. دیابت نوع دو ۹۰ درصد از مبتلایان به دیابت در سراسر جهان را شامل می شود و تا حد زیادی نتیجه اضافه وزن و چاقی و عدم فعالیت بدنی است.

باید توجه کرد که علایم دیابت نوع دو شبیه دیابت نوع یک است، اما اغلب خفیف تر و کمرنگ ترند. بنا بر این این بیماری ممکنست چند سال بعد از شروع تشخیص داده شود. یعنی زمانی که عوارض آن به وجود آمده است.

بنابر اعلام دفتر بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، دیابت حاملگی نیز نوع دیگری از دیابت است که در دوران حاملگی اتفاق می افتد. زنان مبتلا به دیابت حاملگی در معرض خطر مبتلاشدن به دیابت نوع دو در سال های بعد نیز خواهند بود. تشخیص دیابت حاملگی، معمولا بوسیله غربالگری دوران حاملگی امکان پذیر است.

منبع: