برگزاری نخستین جلسه توسعه گردشگری سلامت میان ایران و افغانستان

طب اصیل: مدیرکل امور بین الملل وزارت بهداشت بر ضرورت همکاریهای مشترک میان دو کشور ایران و افغانستان در حوزه سلامت اشاره نمود و بعضی از این خدمات را برشمرد.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، دکتر محسن اسدی لاری در نشست علمی تخصصی توسعه ظرفیت های گردشگری سلامت میان ایران و افغانستان ضمن عرض خیر مقدم به سفیر کشور افغانستان در ایران و سخنگوی وزارت بهداشت این کشور که در مراسم حضور داشتند، به همکاریهای حوزه سلامت میان این دو کشور اشاره نمود و اظهار داشت: حداقل در طول شش سال قبل یعنی در دولت های یازدهم و دوازدهم میان مسئولان وزارت بهداشت دو کشور دیدارهایی با هدف همکاری صورت گرفته است. این دیدارها در کشور ایران یا افغانستان و یا در مجامع بین المللی که توسط سازمان بهداشت جهانی به وجود آمده بود، شکل می گرفت.
ایشان سپس اقدامات مناسبی که در زمینه همکاری میان این دو کشورها صورت گرفته بود را یاد شده قرار داد و اظهار داشت: بعنوان مثال در دانشگاه علوم پزشکی مشهد با همکاری استان های همجوار در دو کشور اتفاقات علمی و پزشکی مناسبی رقم خورد. در حوزه تربیت ماما، پزشک زنان و… همکاری هایی انجام دادیم. همین طور در این مدت دوره های ضمن خدمت برای پزشکان تعریف شد و حدود ۵۰۰ بورس تحصیلی برای متقاضیان افغانستانی در رشته های پزشکی به صورت نیم بها قائل شدیم.
مدیرکل امور بین الملل وزارت بهداشت اضافه کرد: اکنون حدود ۵۹۰ دانشجوی افغانستانی در دانشگاه های علوم پزشکی ایران مشغول تحصیل هستند. همین طور از دیگر همکاری هایی که به شکل مساعد میان دو کشور صورت گرفته است همکاری خوبی تحت عنوان جنوب – جنوب در زمینه تربیت ماما برای کاهش مرگ و میر مادران حامله صورت گرفت که دراین زمینه ۴۰ مامای افغانستانی و بین ۷ تا ۱۰ کارشناس ارشد مامایی در دانشگاه علوم پزشکی ایران تربیت و فارغ التحصیل شدند. همین طور در زمینه پذیرش بهورز – ماما شهر زابل و اصفهان پیشگام بودند.
وی با اشاره به اینکه در زمینه مامایی اقدامات مناسبی برای تربیت متخصصان صورت گرفت، اظهار نمود: همین طور به پذیرش ۴۰ متخصص در رشته های قلب، داخلی، بیهوشی و… پرداختیم.
اسدی لاری با اشاره به اینکه تا کنون در زمینه درمان سامانه درستی وجود نداشت، اظهار داشت: اما طی سه ماه گذشته و بعد از ابلاغ بخشنامه شرکت های تسهیل گر توریست سلامت سامانه های خوبی راه اندازی شد. هم اکنون در سامانه ای که در حال فعالیت است بیشتر از ۱۵۰ مرکز درمانی برای ارائه خدمات در حوزه گردشگری سلامت مجوز دریافت کرده اند که می توانیم نوید دهیم سال آینده فعالیت این موسسات نیز با رشد بیشتری روبرو خواهد بود. البته همواره یکی از توقعات ما در زمینه توریسم سلامت این است که به جز کشورهای همسایه با سایر کشورهای جهان نیز همکاری نماییم و این مساله وظیفه ما را چند برابر خواهدنمود.
مدیرکل امور بین الملل وزارت بهداشت با اشاره به تفاوت های به وجود آمده در قیمت ارز در کشورمان از سال قبل تا کنون اظهار داشت: ارز خارجی حدودا با رشد سه برابری روبرو بوده است و همین سوژه سبب شده که ظرفیت های رقابتی بیشتری برای ارائه خدمات در کشور ایران به وجود آید. دراین زمینه تحریم ها موجب شد کوشش های ما در حوزه دارو، درمان و تجهیزات پزشکی نسبت به گذشته مضاعف شود. نکته قابل توجه آن است که ما راه طولانی پیش رو داریم و در زمینه همکاری نظام سلامت دو کشور و ایجاد گردشگری سلامت نیاز به کارهای بیشتری هست.
وی در خاتمه سخنان خود به پوشش همگانی سلامت اشاره نمود و اظهار داشت: این پوشش حق همگان خواهد بود و وزارت بهداشت هر دو کشور کنار یکدیگر می توانند زمینه را برای این مساله فراهم آورند. امروز مفتخریم که اعلام نماییم کشور ایران مقام شانزدهم تولید علم در سطح جهان و مقام اول در تولید علم در سطح خاورمیانه را دارا است.
در ادامه این مراسم عبدالغفور لیوال – سفیر افغانستان در ایران ضمن اشاره به پیوندهای دیرین فرهنگی و قومیتی میان ایران و افغانستان، اظهار داشت: علم طبابت، جامعه شناسی و بشرشناسی با یکدیگر متفقند که انسان ها را فراتر از مرزها با یکدیگر انس دهند. این در حالیست که دو کشور ایران و افغانستان قبل از این نیز قرابت هایی با یکدیگر داشته اند.
وی با اشاره به اینکه پزشکی در افغانستان طی ۲۰ سال قبل پیشرفت بسیار خوبی داشته است، اظهار داشت: این امر مهم با همکاریهای بین المللی خصوصاً همکاریهای اصلی کشور همسایه یعنی ایران صورت گرفت. نشست هایی مانند نشست امروز می تواند بیان کننده کمک های بین دو کشور باشد.
سفیر افغانستان در ایران در ادامه سخنان خود به دیدار اخیرش با رئیس جمهور کشور افغانستان اشاره نمود و اظهار داشت: در این دیدار صحبت های مختلفی در زمینه توسعه مناسبات مان با ایران داشتیم که یک بخش ویژه آن مربوط به توسعه گردشگری سلامت بود. این در حالیست که طی دیدارهایی که در شش ماهه گذشته با مقامات مختلف کشور ایران نیز داشتیم برای رشد توریسم سلامت در ایران به نتایج خوبی رسیده ایم. به طور مثال در بخش آموزش پزشکی ما ظرفیت ها و امکانات زیادی را در کشور ایران می بینیم که می تواند زمینه ساز همکاریهای بیشترمان باشد.
ایشان سپس با اشاره به اینکه حالا تعداد قابل توجهی دانشجوی افغانستانی در ایران تحصیل می کنند، اظهار داشت: خوشبختانه مسئولان دانشگاه و مقامات ایرانی از دانشجویان ما رضایت داشته و اذعان دارند که برخوردهای خوبی از دانشجویان ما دیده اند.
وی ادامه داد: طی ۴۰ سال قبل میلیون ها افغان در رفت و آمد با کشور ایران بوده اند و همین موجب شد پیوندهای دیرین ما بیشتر از گذشته تقویت شود. شاید کشورها نتوانند همسایه های خودرا انتخاب کنند، اما ما باید از لحاظ حس و عاطفه به کسانی که در مجاورت ما هستند کمک کرده و التیام بخش مشکلات آنان باشیم.
درانتها این مراسم نیز دکتر وحید مجروح – سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان و رئیس مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی بیان کرد: در طول ۴۰ سال قبل هر دستی که برای کمک به سمت ما دراز شده است، فراموش نخواهد شد. امروزه متوجه شده ایم اگر سایرین بگذارند، همدلی میان این دو کشور گره گشای مشکلات ما خواهد بود.
وی ادامه داد: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران در عرصه های مختلف دستاوردهای گوناگونی دارد و بعد از تحریم ها توانسته چالش ها را به فرصت تبدیل کند.
ایشان سپس به درآمدزایی های گردشگری سلامت اشاره نمود و اظهار داشت: در همین زمینه شما می توانید بازار دارویی افغانستان را ارزیابی کنید. اگر مشتاق حضور در بازار داروی کشور ما هستید می توانید با تربیت پزشکان افغان آنها را جطری آموزش دهید که مشتاق به تجویز داروی ایرانی باشند.

منبع: