مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی معاونت درمان وزارت بهداشت: دخالت های غیرمجاز در امر درمان را به اطلاع مسئولان رسانده ایم

به گزارش طب اصیل مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی معاونت درمان وزارت بهداشت به آتش زدن یکی از کتب مرجع پزشکی توسط یکی از مدعیان طب سنتی واکنش نشان داد و اظهار داشت: چنین افرادی پیش از این هم سوابقی در حوزه دخالت غیرمجاز در امر سلامت داشته اند که باعث به خطر افتادن و تهدید سلامت عمومی اجتماع در موارد بسیار زیادی شده است.
دکتر علیرضا عسگری در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اقدام “عباس تبریزیان” در به آتش کشیدن یکی از کتب مرجع پزشکی اظهار داشت: به دنبال اقدام ناشایستی که این فرد انجام داد و یکی از کتب مرجع پزشکی را به آتش کشید، همه شاهد اقدام مشترکی از جانب وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی و حتی حوزه های علمیه بودیم که با محکوم کردن این اقدام ناپسند و وقیح خواهان برخورد محاکم در جهت پیشگیری از تخریب وجهه علمی و اخلاقی جامعه ایران اسلامی شدند.
وی ادامه داد: چنین افرادی پیش از این هم سوابقی در حوزه دخالت غیرمجاز در امر سلامت داشته اند که باعث به خطر افتادن و تهدید سلامت عمومی اجتماع در موارد بسیار زیادی شده است. همینطور این اقدامات غیرعلمی سبب توقف درمان خیلی از بیماران شده که زمینه بروز صدمه های جسمی و روحی گوناگونی در سطح جامعه را بوجود آورده است.
عسگری با اشاره به اینکه مدت قابل توجهی است که در حوزه نظارت بر درمان این مباحث را پیگیری می نماییم، اظهار داشت: در این راستا دخالت های غیرمجاز افراد غیر متخصص در امر درمان را به اطلاع مسئولان امر رسانده ایم. یکی از اقدامات قابل تقدیری هم که مقام محترم قضائی در این حوزه انجام داد طی نامه ای به دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور ارسال شد و البته دانشگاه ها حسب وظیفه ذاتی نظارتی خود برخوردهایی را با این اقدامات تهدیدگر سلامت جامعه انجام می دهند.
وی افزود: البته این مورد در کنار سایر اقدامات ایجابی است که در سطح دانشگاه ها و با هماهنگی دفتر طب ایرانی در وزارت بهداشت انجام شده و ماحصل آن هم تدوین آئین نامه طب ایرانی بود که در سطح کشور ابلاغ گردید و محدوده فعالیت مجاز اقدام در این عرصه را مشخص کرد. همینطور سلامتکده هایی در حوزه طب سنتی ایجاد گردید.
عسگری تصریح کرد: در حوزه اقدامات سلبی از ابتدا اعلام کردیم که اگر با کسانی که وقیحانه دست به چنین اموری می زنند برخورد جدی صورت نگیرد، به خصوص کسانی که نقش لیدر و پیش قراول این امور هستند، در سطح سلامت گرفتار مشکلات جدی می شویم. باید با قاطعیت تکلیف آنها را در ارتباط با دخالت غیرمجازشان در حوزه سلامت که حوزه بسیار حساس و مهمی است، معلوم نماییم.
او همینطور اظهار داشت: خوشبختانه موضع گیری که علمای بزرگوار ما در این عرصه داشتند، کاملا شفاف و مشخص است. بزرگواران در حوزه محترم علمیه هم این قبیل رفتارها را نه تنها محکوم کردند، بلکه خواهان برخورد جدی با این افراد گردیدند. ازاین رو فضای عمومی فعلی کاملا برای برخورد با افرادی که در امور سلامت دخالت غیرمجاز کرده و مبادرت به مخدوش کردن تصویر جامعه علمی کشور که در دنیا سرامد و زبانزد است، می کنند، فراهم است.