زالی در گزارش طب اصیل عنوان کرد؛ تعطیلی ها نتوانسته جلوی شیوع کرونا را بگیرد

طب اصیل: فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، از ادامه تعطیلی ها تا آخر سال به دنبال شیوع کرونا آگاهی داد.

خبرگزاری مهر، گروه سلامت: یک هفته ای از اعلام اخبار مربوط به کشف انبارهایی که اقلامی مانند ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده را احتکار کرده اند، می گذرد اما همچنان این اقلام در داروخانه ها به راحتی پیدا نمی گردد.
رئیس پلیس پایتخت ادعا می کند که پلیس تمام اقلامی که از این انبارها کشف می کند در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار می دهد و این سازمان باید بگوید که چرا هنوز پس از گذشت یک هفته این اقلام به شبکه توزیع تزریق نشده است
در رابطه با این مساله و دیگر سوالاتی که مربوط به جلوگیری از شیوع ویروس کرونا است با علیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، گفتگو کردیم.
چرا هنوز اقلام کشف شده در اختیار داروخانه ها قرار نگرفته است؟
خوشبختانه با هماهنگی که با دادستان تهران انجام شد نماینده تام الاختیار ستاد دانشگاه در ستاد فرماندهی روز گذشته تعیین شد و به همکاران در پلیس امنیت اقتصادی معرفی گردید و همین طور به عزیزان در مجموعه دادگاه اقتصادی هم اعلام گردید و از روز گذشته برنامه شکل منظمی پیدا کرده است و بطور طبیعی ابتدا این اقلام مکشوفه در اختیار نیروهای درمانی قرار خواهد گرفت و قسمتی از آن با حضور نماینده هیأت امنای ارزی و نماینده سازمان دارو و غذا سهمیه ستاد دانشگاهی در تهران مستقر است توزیع می شود.
آیا کمبودی در اقلام بهداشتی در بیمارستان ها هم داریم؟
به طور طبیعی چون مصرف در محیط زیاد است و تعداد قابل توجهی از بیمارستان ها هم اکنون در حال ارائه خدمات هستند و به سبب ماهیت ارجاعی تهران که بیماران بدحال سایر استانها را معمولاً پوشش می دهد، بطور نسبی با کمبود روبرو می باشیم. بخشی بوسیله تولید داخلی و بخشی بوسیله همین اقلام مکشوفه و بخشی با واردات جدید تامین شود.
درباره تعطیلی ادارات تصمیم قطعی گرفته نشده است.
پیشنهاد ما حجم بالاتری از میزان مداخلات محدود کننده در سطح شهر است از قبیل مشاغل، بحث ادارات! پیشنهاد فنی ما این است که با این کار بتوانیم به صورت مؤثر میزان تردد درون شهری را کاهش دهیم که یکی از عوامل اصلی برای سرایت پذیری است. چون در این یکی دو هفته ما علی القاعده با موارد جدید بیشتری روبرو خواهیم شد.
پیش بینی خیلی مشکل است. باتوجه به مدل سازی هایی که الان داریم نیازمند این هستیم که داده هایی که در مورد بیماران فعلی و نحوه ابتلاء داریم یک دفعه مدل سازی نماییم و علی القاعده این بیماری است که نسبت به سایر بیماری های واگیردار هم فراگیرتر است و هم زمان بیشتری درگیر خواهیم بود و بنظر می رسد تا آخر سال این مسیر ادامه پیدا کند.
آیا به غیر از تعطیلی ادارات و دیگر نهادها راه پیشگیری دیگری وجود ندارد؟
یکی از مؤثرترین راه هایی که هم در چین و هم در سایر کشورها وجود داشت حجم انتقال بین فردی بود. بطور طبیعی هر چه حضور افراد در اجتماع بیشتر باشد و احتمال تبادل بین فردی در اجتماعات و شبه اجتماعات افزایش داشته باشد به صورت تصاعدی این شانس افزایش می یابد.
الان چند درصد جلوی شیوع این بیماری گرفته شده است؟
متأسفانه برخلاف انتظار ما و به رغم تعطیلی هنوز بسیاری از کارهای اجتماعی در سطح شهر شتاب سابق و آهنگ قبلی خودرا حفظ نموده است. و اصلاً این تعطیلی ها برای جلوگیری از این بیماری برای ما رضایت بخش نیست.

منبع: